Radiobiper: “Ekspedycja Krzna” Dzień 1 (galeria)

Pierwsza z cyklu ekpedycji Radiobiper. Jakub Sowa, redaktor i fotoreporter Portalu Radiobiper, wyposażony w ponad 40 kilogramowy plecak wyruszł w ramach “Ekspedycja Krzna” na teren Powiatu Łukowskiego, Gminy Łuków, Lasów Rezerwatu Jata aby poszukiwać źródeł rzeki Krzny. Najważniejszej po Bugu rzeki naszego regionu. Za nim dzień 1 ekspedycji. W nogach już pierwsze 25 kilometrów. Do przebycia ma ich ponad sto. Zakończenie podróży planujemy na wtorek (15 maja) w Neplach, przy ujściu Krzny do Bugu. Zapraszamy na relację!!

 

Na miejsce, w rejon miejscowości Żdżary, w gm. Łuków zawieźliśmy naszego globtrotera wczoraj, w piątek 11 maja. Piękna pogoda, słonecznie, nie za gorąco. Po nagraniu początku materiału video z rozpoczęcia wędrówki, Jakub długo się nie namyślając ruszył w lasy Rezerwatu Jata. Drogami leśnymi, ścieżkami wydeptanymi przez zwięrzęta i drogami poprzez łąki. Cel pierwszego dnia – znaleźć źródła Krzny!!

Z kart ekspedycji: Jakub Sowa – Radiobiper:
– Perwsze 25 km za mną! Uff co za ostry początek przygody! Aby dotrzeć do źródeł Krzny musiałem przebrnąć przez masakryczne bagna w Rezerwacie Jata (start miejscowość Żdżary), kosztowało mnie to 12 km pląsania po puszczy jodłowej i bagnach (zamiast 3 km). Do tego przymusowa ewakuacja tą samą trasą. Cel jednak osiągnięty, źródła odkryte! Potem na trasie spotkałem tubylca, kiedy opowiadałem mu o swoich przygodach w Jata, powiedział mi, że wierzy mi, bo tam jest niezykle łatwo się zgubić, jakiś czas temu, zabłądził tam – jak mówił – jeden warszawiak, nie odnalezionono go do dziś :O . Nie powiem, trochę mnie ciarki przeszły 😉 . Dalej trasa biegła wzdłuż Krzny Południowej, pierwszy mostek na rzece, która choć wąska już płynie silniejszym nurtem 🙂 . Dziś śpię niedaleko Łukowa w lesie przy wsi Zimna Woda. Jutro plan podgonienia na trasie. Trochę podjem zapasów, to plecak może będzie przez to lżejszy 😉 Pozdrawiam Biperowiczów!

Ciekawostka:
Źrodła Krzny nie są jasno określone i dość trudno wskazać jedno, to początkowe miejsce. Już sam fakt, że w początkowym biegu mamy do czynienia z Krzną Północną i Południową mówi sam za siebie. Ta Południowa uważana jest za ważniejszą. Jest dłuższa i niesie w swoim korycie więcej wody. Jak wyglądają jej początki? W kilku miejscach, na wysokości ok. 182 m n.p.m. wypływa kilka strumieni. Teren jest podmokły i bagnisty. W II połowie XX wieku prowadzone były w tym rejonie prace melioracyjne, celem uregulowania cieków wodnych i odwodnienia terenów łąk. Już w Łukowie rzeka nabiera wyglądu, choć nadal to tylko niewielka struga. Już w Łukowie Krzna płynie na wysokości ok 163 m n.p.m.. W Międzyrzecu Podlaskim na wysokości 140 m n.p.m. łączą się ze sobą: Krzna Północna i Południowa. W Białej Podlaskiej rzeka Krzna płynie doliną na wysokości ok. 135 m n.p.m.. Ujście Krzny do Bugu w Neplach leży na wysokości ok. 130 m n.p.m.. Cała długość rzeki szacowana jest na ok. 120 km.

 

 

materiał: Radiobiper Łuków / Międzyrzec Podlaski / Biała Podlaska
temat: Ekspedycja Krzna / Powiat Łuków / Łuków gmina / Łuków miasto
tekst: Mariusz Maksymiuk / Jakub Sowa
zdjęcia: Jakub Sowa
mapa: google.pl/maps
opracowanie: Mariusz Maksymiuk

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *