Biała Podlaska: Konferencja “Nauczyciel jako mentor ucznia w cyfrowym świecie” (galeria)

19 kwietnia w auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej odbyła się III Konferencja lokalna safcrinternet pn.”Nauczyciel jako mentor ucznia w cyfrowym świecie”.

Tematyka konferencji związana była ściśle z realizacją jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 „Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych”. Jej celem jest promowanie bezpieczeństwa w Internecie oraz podnoszeniu kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży.

– Celem dzisiejszej konferencji jest opowiadanie o niezwykle istotnych elementach związanych z codziennym życiem młodych ludzi, ich aktywnością w internecie. Mówimy dużo o kompetencjach cyfrowych, zagrożeniach w internecie, sposobach przeciwdziałania, reagowania oraz o bardzo ważnym walorze, jakim jest pozytywne wykorzystanie internetu, jako źródła wiedzy, informacji oraz szeregu bardzo dobrych materiałów, które można wykorzystać w czasie zajęć edukacyjnych w szkole –
 mówi Agnieszka Wrońska, NASK Państwowy Instytut Badawczy.

W konferencji wzięło udział ponad dwustu wychowawców dzieci i młodzieży, rodziców i dyrektorów szkół z całego regionu. 5 prelegentów przedstawiło zarówno możliwości, jak i zagrożenia cyfrowego świata.

Cykl wykładów otworzyła Agnieszka Wrońska z Państwowego Instytutu Badawczego NASK. – Celem mojego wykładu było pokazanie internetu, jako miejsca, które jest zarówno szansą, wyzwaniem, jak i może mieć nieść zagrożenia. Mówiliśmy tutaj o tym pozytywnym aspekcie internetu, ale mówiliśmy także o grupach zagrożeń związanych z cyberprzemocą, z nadużywaniem internetu, kontakcie ze szkodliwymi, nielegalnymi treściami, a także o różnego rodzaju  ryzykowanych zachowaniach, którzy młodzi ludzie podejmują w internecie.

Uczestnicy konferencji usłyszeli ponadto ciekawy wykład  “Cyberprzestępcząści i cyberzagrożenia”, który poprowadził st. sierż. Marcin Kozakiewicz, z KMP w Białej Podlaskiej. O zagrożeniach internetowych i sposobach reagowania opowiedziała pani Anna Kwaśnik z NASK. Kolejny wykład dotyczył profilaktyki i pomocy w przypadkach zagrożeń online poprowadzony przez Małgorzatę Ćwiek, reprezentującą Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Konferencję zamknął wykład pt. “Morze możliwości. Cyfrowa szkoła wyłącznie praktycznie”, który przedstawił Bogdan Wróbel – redaktor naczelny portalu Edukator.pl. – Nasz portal istniej już od dwudziestu lat i mniej więcej od roku działa w wersji, która jest narzędziem edukacyjnym o niewyobrażalnych możliwościach na poziomie światowym. Udostępniamy największe osiągnięcia edukacji światowej, tłumacząc je na język polski i publikując na portalu. Są to rzeczy zupełnie darmowe, dla nauczycieli, uczniów, właściwie dla wszystkich ludzi, którzy interesują się edukacją. Mamy już 60 tys. użytkowników, robimy to w sposób niezależny – wyjaśnia redaktor naczelny portalu Edukator.pl.

Współorganizator konferencji, Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej przestawiła także swoje działania, jakie realizuje na rzecz bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci i młodzież, proponując i udostępniając m.in zbiory w postaci książek, artykułów z czasopism oraz multimediów widoczne w bibliotecznym katalogu on-line. Placówka realizuje również program “Dbamy o bezpieczeństwo w sieci” skierowany do dzieci i młodzieży na wszystkich szczeblach nauczania a także rokrocznie “Dzień Bezpiecznego Internetu”.

***

Organizatorami konferencji byli: Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą: Państwowy Instytut Badawczy NASK, nadzorowany przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Fundacja Dajemy dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) i Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej, która tym dzisiejszym spotkaniem otwiera cykl konferencji ph “Biblioteka Pedagogiczna Nauczycielom”. Partnerem konferencji jest Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej.W jej organizację włączyła się też Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej. Konferencję objął Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Lubelskiego, Pan Sławomir Sosnowski.

Poprzednie edycje konferencji lokalnych Nauczyciel jako mentor ucznia w cyfrowym świecie odbyły się: I w Łodzi, II w Zielonej Górze.

 


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Jakub(OvO)Sowa / Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *