Biała Podlaska: Z Japończykami zbudujemy nowoczesne Centrum Endoskopowe bialskiego szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej do 2022 roku planuje zbudować nowoczesne Centrum Endoskopowe, którego funkcjonowanie ma być wzorowane na doświadczeniach japońskich specjalistów ze szpitala św. Łukasza w Tokio. Cały projekt ma funkcjonować pod nazwą Bialska Onkologia. Dzięki inwestycji ma się znacząco skrócić czas oczekiwania m.in. na badania diagnostyczne. W ciągu kilku najbliższych tygodni ogłoszony zostanie przetarg na budowę nowego budynku, a prace budowlane ruszą prawdopodobnie jeszcze w tym roku. 

W miniony piątek odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora bialskiego szpitala Dariusza Oleńskiego oraz japońskiej delegacji na czele z Fujita Yoshiyuki – dyrektorem szpitala św. Łukasza w Tokio a jednocześnie specjalistą i autorytetem w swoim kraju w dziedzinie endoskopii.

– Bialska onkologia, jako projekt jest wyjściem na przeciw potrzebom w naszym regionie. Przez ostatnie cztery lata okazuje się, że zwielokrotniliśmy ilość przyjmowanych pacjentów. Oddział przestaje być komfortowy dla pacjentów, ale również dla lekarzy – mówi dyrektor bialskiego szpitala Dariusz Oleński.

Czterokondygnacyjny budynek ma pomieścić aż 78 łóżek dla pacjentów onkologicznych i hematologicznych. Na parterze znajdować się będzie pracownia endoskopowa. Koszt inwestycji ma wynieść ok. 55 mln zł. Połowę tej kwoty szpital wykłada ze swojego budżetu, drugą część środków zamierza pozyskać dzięki kredytowi inwestycyjnemu.

Cały projekt budowy centrum ma być oparty o wzorce japońskie, a współpraca z tamtejszymi specjalistami ma pomóc wdrożyć ich rozwiązania do bialskiego centrum endoskopii.

– Doświadczenia japońskie są najbardziej efektywne, zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. To właśnie z Japonii płynie idea badania endoskopowego naszego ciała, ale również cała aparatura medyczna używana do wykonywania tych badań produkowana jest w głównej mierze przez japońskich producentów. Nasza pracownia funkcjonować będzie w oparciu o dobre doświadczenia i praktyki takich pracowni w Japonii. Będziemy mogli liczyć na wsparcie lekarzy, pracowników naukowych i inżynierów ze szpitala św. Łukasza w Tokio, który w rankingach szpitali uzyskuje najwyższe lokaty – zaznacza Oleński.

Dyrektor japońskiego szpitala przebywając z delegacją przez ostatnie dni w Białej Podlaskiej mógł obserwować pracę naszego oddziału onkologii i porównać standardy bialskiej placówki z tymi znanymi na co dzień u siebie. – Jestem pod ogromnym wrażeniem wysokiej specjalizacji tego szpitala, bardzo dobrej organizacji pracy lekarzy – przyznał na konferencji  Yoshiyuki Fujita. – Mamy długoletnie doświadczenie i będziemy starać się wam pomóc, aby stworzyć jak najlepsze centrum endoskopowe – zapewnia Fujita.

 


materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *