Biała Podlaska: Spotkanie w Platerce o Ravensbruck (galeria)

12 kwietnia 2018 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater odbyła się sesja poświęcona ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, nauczyciele i młodzież II LO.

Sesję rozpoczął wykład pana Michała Durakiewicza z IPN Oddział w Lublinie na temat obozu w Ravensbruck. Następnie młodzież  przedstawiła sylwetki wybranych więźniarek obozu – panią Wandę Madlerową – dyrektor Państwowego Gimnazjum Żeńskiego i Liceum im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej w latach 1929-1939 oraz panią dr Wandę Półtawską – jedną z niewielu żyjących  dzisiaj „królików” z Ravensbruck , autorkę książki opisującej przeżycia obozowe, przyjaciółkę papieża  świętego Jana Pawła II. W ostatniej części sesji uczniowie zaprezentowali poezję obozową.

– Chcemy w tym roku upamiętnić szczególnie naszą panią dyrektor Wandę Madler, która była więźniarką obozu w Ravensbruck. Chcieliśmy przedstawić jej postać oraz kim była dla współwięźniarek – mówi Mirosława Mikiciuk, pracownik biblioteki szkolnej w II LO.

Młodzież klas III przygotowując się do sesji oglądała film, pt. „Króliki z Ravensbruck” w reż. Sebastiana Bartkowskiego, przekazany przez panią dr Wandę Półtawską.

Mottem przewodnim spotkania stały się słowa: ”Dopóki ktoś o nich pamięta, wciąż żyją”.

Niemiecki obóz w Ravensbruck  był miejscem tragicznym dla Polek, ponieważ do obozu były przewożone za działania konspiracyjne, z wyrokiem śmierci i poddawane eksperymentom pseudomedycznym.  Polki były jedynymi, na których właśnie takich eksperymentów dokonywali Niemcy. Spośród 40 tys. Polek , obóz przeżyło tylko 8 tys.

W pamięci więźniarek zachowała się szczególnie postać pani Wandy Madlerowej – dyrektor II LO. Pani Wanda Madlerowa była inicjatorką tajnego nauczania. Dzięki jej postawie młode dziewczęta mogły kontynuować naukę. Podręczniki pisała z pamięci na kradzionym papierze i kradzionym ołówkiem. Zaangażowała do współpracy inne nauczycielki, dzięki czemu dziewczęta mogły zdobywać wiedzę z różnych przedmiotów (sama była biologiem).  Pani Wanda cieszyła się dużym autorytetem i  zaufaniem współwięźniarek.

II Liceum im. Emilii Plater pielęgnuje pamięć i historię. Łączy przeszłość z teraźniejszością, poprzez przypominanie wartości i postaw osób związanych ze szkołą i wskazywanie jej współczesnej młodzieży. W 2019 roku szkoła będzie obchodziła 100-lecie powstania, więc sesja była także okazją do przypomnienia tego wydarzenia.

 


materiał: Radiobiper Biała Podlaska
tekst: II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej
rozmowa / zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *