Porady Radiobiper: Projekt domu – ile czasu potrzeba na jego przygotowanie?

Wielu wykonawców chwali się, że są w stanie wybudować dom w miesiąc albo dwa. To powoduje, że podobne oczekiwania inwestorzy mają także wobec projektantów, ale to mało realny czas na przygotowanie kompleksowego projektu. Dlaczego? Czy naprawdę przygotowanie projektu może trwać dłużej niż sama budowa?


Od koncepcji do projektu wykonawczego
Budowa jest łatwiejsza od projektu w tym sensie, że ekipa budowlana postępuje zgodnie z bardzo precyzyjną instrukcją. Projektant zaś jest odpowiedzialny za jej przygotowanie. Robi to wspólnie z inwestorem, poznając jego oczekiwania, możliwości, budżet. Musi także zapoznać się ze specyfiką działki, aby zasugerować optymalne technicznie i użytkowo rozwiązania.

Pierwszy projekt koncepcyjny przygotowuje się w kilka tygodni, a na nim jeszcze czasem nanosi się poprawki, które wynikają z dodatkowych sugestii inwestora. Po sfinalizowaniu koncepcji można projekt uszczegółowić. Robi się to zwykle w kilku etapach, z których ostatnim jest przygotowanie bardzo precyzyjnego projektu wykonawczego łącznie z listami zakupów i kosztorysami.
Dobrze opisane jest to na stronie https://new-house.com.pl/projekty, gdzie można lepiej poznać specyfikę zadań stojących przed dobrym projektantem i ich realne znaczenie.
Projektowanie to praca nie tylko za biurkiem

Zgoda – przygotowanie samego projektu wymaga wielu godzin pracy przed monitorem, jednak żeby plan budynku był doskonały, trzeba zebrać pewne informacje w terenie. Nie musi tego robić bezpośrednio projektant, jednak zwykle to on przegląda dane techniczne dotyczące działki, weryfikuje, na jakie konstrukcje pozwala plan zagospodarowania czy jak wygląda otoczenie zabudowywanej działki.

Jest to praca, której bezpośrednio w projekcie nie widać, ponieważ takie analizy przeprowadzane są jeszcze przed stworzeniem koncepcji i służą wyborowi optymalnej klasy projektów. To projektant na podstawie zebranych informacji zasugeruje wybór między domem piętrowym a bungalowem, między konstrukcją z dachem płaskim, dwuspadowym albo wielospadowym i tak dalej.

Czy na gotowym projekcie pracuje się szybciej?
Jako sposób na przyspieszenie prac projektowych czasem przedstawia się korzystanie z gotowych projektów. Faktycznie może to być rozwiązanie szybsze, należy jednak pamiętać, że te projekty „gotowe” są tylko z nazwy. Nawet jeśli zakres niezbędnych do wprowadzenia zmian będzie niewielki, to z całą pewnością parę tygodni może zająć analiza projektu pod kątem zgodności z lokalnymi wymogami i oczekiwaniami inwestora.

Gotowe projekty bowiem są jedynie swego rodzaju rozbudowanymi szablonami: technicznie poprawnymi, ale uniwersalnymi, czyli zwykle wymagającymi mniejszych lub większych zmian choćby ze względu na charakter i kształt działki.

Będzie szybciej niż przy przygotowywaniu projektu od zera? Najpewniej tak, jednak warto pamiętać o tym, że kilka dodatkowych tygodni może później przełożyć się na znacznie bardziej komfortowy dom.


materiał: materiał partnera wydawniczego
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *