Trwają prace na stacjach w Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i Terespolu (galeria) (wizualizacje)

Wyższe perony, nowe wiaty, oświetlenie, informacja pasażerska i usprawnienia dla osób o ograniczonej mobilności – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują stacje Biała Podlaska, Małaszewicze i Terespol. Bedzie nowy przystanek w Białej – Biała Podlaska Rozrządowa. Przejście podziemne i windy na bialskim dworu. Tunel drogowy w ciągu ul. Lubelskiej. Wartość projektu to ponad pół miliarda zł. Szeroki zakres prac wymaga od 11 marca zmian w rozkładzie jazdy. Dziś obszerny opis zdjęcia i wizualizacje a już niebawem FILM!!

Projekt „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” zakłada kompleksową przebudowę stacji Biała Podlaska, Małaszewicze i Terespol. Dostęp do kolei ułatwi nowy przystanek Biała Podlaska Rozrządowa. Będą na nim dwa perony, wiaty, oświetlenie i pochylnie.

Na przebudowanych stacjach wyższe perony ułatwią wsiadanie do pociągów. Będą wiaty, nowe oświetlenie oraz wyraźne oznakowanie. Nad bezpieczeństwem czuwać będą kamery monitoringu. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na stacji w Białej Podlaskiej wybudowane zostanie nowe przejście podziemne. W Terespolu przebudowany tunel dla pieszych będzie bardziej funkcjonalny.

Układ komunikacyjny Białej Podlaskiej usprawni nowy tunel drogowy. Zastąpi on przejazd w ciągu ul. Lubelskiej (droga wojewódzka nr 812). Obiekt zapewni przejazd samochodów i przejście dla pieszych.

Na stacjach zostanie przebudowany układ torowy oraz 113 rozjazdów. To niezbędne prace, które znacznie usprawnią przejazd pociągów międzynarodowych oraz regionalnych. Sprawniejsza będzie obsługa składów towarowych.

W Terespolu wybudowane zostanie Lokalne Centrum Sterowania (LCS), które dzięki nowym komputerowym urządzeniom umożliwi sprawny i bezpieczny przejazd pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podniosą poziom bezpieczeństwa na 5 przejazdach kolejowo-drogowych, na których wymieniona zostanie nawierzchnia i oświetlenie.

Nad rzeką nad Rudką będzie wybudowany nowy most. Konstrukcja pozwoli na sprawny przejazd pociągów z większymi ładunkami (o nacisku na oś 221 kN.)

Po zakończeniu modernizacji, w sierpniu 2020 roku, poprawi się komfort podróży i skróci się czas przejazdu między Białą Podlaską a Terespolem. Pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Kolej stanie się konkurencyjna w stosunku do innych środków transportu. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo podróżnych oraz bezpieczeństwo przewozu ładunków. Efektem modernizacji będzie też poprawa ochrony środowiska.

Prace od 11 marca i zastępcza komunikacja autobusowa
Szeroki zakres prac na stacjach linii E20 Siedlce – Terespol wymaga czasowych zmian w organizacji ruchu pociągów. Od 11 marca 2018 r. do 29 kwietnia 2019 r. dla pociągów regionalnych na odcinku Chotyłów – Terespol i dla pociągów dalekobieżnych na odcinku Biała Podlaska – Terespol przewoźnicy przygotowali zastępczą komunikację autobusową. Na linii utrzymany zostanie ruch międzynarodowy oraz niezbędne przejazdy pociągów towarowych. Szczegółowe informacje o kursowaniu pociągów dostępne są na stronach internetowych przewoźników oraz na www.portalpasazera.pl.

Projekt „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” jest współfinasowany przez Unię Europejską w ramach instrumentu finansowego Łącząc Europę”. Łączną wartość projekty wynosi 555, 5 mln PLN, a kwota dofinansowania 519 mln PLN.

 

Konferencja PKP PLK w Dworcu Kolejowym w Białej Podlaskiej – dotycząca projektu „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” oraz wizyta techniczna na terenie inwestycji (miejsce budowy przystanku Biała Podlaska Rozrządowa).

W konferencji udział wzięli: Karol Jakubowski zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Witold Cytawa dyrektor projektu w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Tomasz Gontarz pełnomocnik wojewódzki ds. Rozwoju Infrastruktury Kolejowej, Robert Kuczyński dyrektor ds. Zasobów Ludzkich i Komunikacja w Trakcja PRKiI – wykonawcy przedsięwzięcia.

 

Prezentacja projektu „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol”

 

Projekt „Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Siedlce-Terespol etap III – LCS Terespol” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę
Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji

 

materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. / Biała Podlaska / Małaszewicze / Terespol
grafika: Karol Jakubowski zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tekst: Karol Jakubowski PKP PLK / Leszek Niedaleki
zdjęcia: Małgorzata Mieńko / Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Leszek Niedaleki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *