Międzyrzec Podlaski: Wipasz Zakład Drobiarski. Największa inwestycja w województwie (galeria)

Prezes Zarządu Wipasz S.A. Józef Wiśniewski i burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot to główni bohaterowie ceremonii podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Zakładu Drobiarskiego przy ul. Siteńskiej w Międzyrzecu Podlaskim. 27 lutego 2018 roku na plac rozpoczynanej – wartej 250 milionów zł – inwestycji zjechał Zarząd Wipaszu, władze powiatu ze starostą Mariuszem Filipiukiem na czele, samorządowcy z Międzyrzeca, posłowie: Marcin Duszek i Stanisław Żmijan i kilkadziesiąt osób związanych z przedsięwzięciem. Dziś obszerny opis i fotrelacja oraz prezentacja. Niebawem FILM!!

Wipasz to największy w Polsce producent pasz. Jedna z pięciu znajduje się już w Międzyrzecu Podlaski. Ogromne silosy przy ul. Tadeusza Kościuszki widać praktycznie z każdego miejsca w mieście. Oprócz ogromnego zakładu paszowego w Międzyrzecu Podlaskim podobne wytwórnie Wipasz posiada w Kole, Wadągu k. Olsztyna, Morągu i Krośnie na Warmi. Wipsza posiada też magazyny zbożowe w Gawłunach, Grajewie, Małachowie-Kępe i Zadąbrowie. Wipasz w swoich magazynach jest wstanie zgromadzić jednocześnie pół miliona ton zbóż.

Inwestycja, jaka rusza w Międzyrzecu Podlaskim związana jest z Dywizją Drobiarską Wipaszu. Już wiadomo, że jest to największa tego typu prowadzona budowa w Województwie Lubelskim a być może i na całej ścianie wschodniej Polski. Zakład Drobiarski Wipaszu działa już w Mławie. Tam przedsiębiorstwo postawiono w rekordowo szybkim czasie a koszt budowy sięgnął 180 mln zł. Zakład Drobiarski w Międzyrzecu Podlaskim ma być jeszcze droższy, znacznie większy i nowocześniejszy. Koszt inwestycji przy ul. Siteńskiej szacowany jest obecnie na ćwierć miliarda złotych. Dzięki temu przedsięwzięciu Wipasz chce pozostać liderem w produkcji świeżego mięsa z kurczaka.

Wipasz osiąga rocznie 2 miliardy 200 milionów zł obrotu, produkuje 1 mln ton paszy rocznie i przerabia 1 mln 200 tys. kurczaków na tydzień. Po uruchomieniu zakładu w Międzyrzecu Podlaskim moc przerobu kurcząt zwiększy się do ok. 1,5 mln sztuk tygodniowo. Już dziś 55 procent produkcji drobiu trafia na eksport.

Zakład Drobiarski w Międzyrzecu Podlaskim w styczniu tego roku uzyskał pozwolenie na budowę. Jej rozpoczęcie planowane jest na przyszły miesiąc (kwiecień 2018) i potrwa do stycznia 2019 roku. Planowany termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie to kwiecień 2019 roku.

Zakład przy Siteńskiej zlokalizowany zostanie na 8 i pół hektarach. Sama powierzchnia zabudowy to ponad 31,3 tysiąca metrów kwadratowych pod dachem. Powstanie budynek socjalno – biurowy ze stołówką, portiernia i sklep firmowy, warsztat i myjnia aut i naczep, budynek technologiczny oraz zbiorniki oczyszczalni ścieków, stacja uzdatniania wody. Kolejne prawie 38 tys. metrów kwadratowych to drogi dojazdowe, parkingi (nawet na pół tysiąca aut) i place manewrowe. Ponad półtora hektara działki pozostanie nadal zielone: trawniki, nasadzenia, zieleń przyzakładowa – kilkaset drzew.

Zakład Drobiarski przy Siteńskiej otrzyma własną oczyszczalnię ścieków o wydajności 2000 m3 na dobę. A woda z oczyszczalni Wipaszu odprowadzana będzie do Kanału Zahajkowskiego.

Budowa w liczbach:
– wymiana 200.000 ton gruntu,
– do budowy zakładu wykorzystane zostanie 2.500 ton stali oraz 60.000 m2 płyt warstwowych,
5.000 m3 betonu,
30.000 m2 kostki brukowej,
– zakład przez 9 miesięcy budować będzie 500 osób

W pełni działający Zakład Drobiarski w Międzyrzecu Podlaskim dziennie przerabiał będzie: 450 ton świeżego mięsa z kurczaka, 15 tysięcy kurczaków na godzinę, 150 ton mięsa dziennie mrożone będzie w sześciu komorach mrożenia szokowego, pojemność mroźni wyniesie 2.500 ton. 5000 m2 przestrzeni przeznaczone zostanie na produkty typu convenience. Tym samym zakład stanie się najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. Wprowadzona zostanie w Międzyrzecu Podlaskim pełna automatyzacja i robotyzacja procesów.


1200 miejsc pracy w samym zakładzie
Takie docelowe zatrudnienie planuje Wipasz w Zakładzie Drobiarskim w Międzyrzecu Podlaskim. Wraz z postępującymi etapami prac budowlanych rekrutowani mają być inżynierowie, weterynarze, ekonomiści, handlowcy i pracownicy fizyczni. Nowi pracownicy nie powinni się też bać niewielkich braków wiedzy fachowej czy też związanej z obsługą linii robotycznych nowoczesnego międzyrzeckiego zakładu. Tylko w 2017 roku Wipasz przeznaczył pół miliona złotych na szkolenia pracownicze.

Wipasz już jest widoczny w Międzyrzecu Podlaskim nie tylko poprzez sam Zakład produkujący paszę. Po wybudowaniu i uruchomieniu Zakładu Drobiarskiego wzmocni się także współpraca partnerska z Miastem w wielu innych obszarach. Już dziś Wipasz chętnie i na miarę swoich możliwości wspiera domy dziecka, domy samotnych matek czy przedszkola samorządowe. W Mławie Wipasz stał się swoistym Mecenasem Kultury. Podobnie może stać się w Międzyrzecu Podlaskim. Firma widzi i wspiera charytatywnie potrzebujących. Sponsoruje również miejskie imprezy oraz przekazuje cenne przedmioty na licytacje. Wipasz znany jest też ze wspierania talentów a tych w Międzyrzecu Podlaskim nie brakuje. Gdy dostaną wiatr w skrzydła promocja Miasta może zaskoczyć ogromnymi pozytywami.

Obecność silnych i dużych zakładów w Międzyrzecu Podlaskim – po dołączeniu kolejnego – Zakładu Drobiarskiego Wipaszu to także nakręcanie lokalnej i regionalnej koniunktury. Zajęcie znajdą tu firmy podwykonawcze i usługowe. A robić będzie co. Remonty i modernizacje linii technologicznych. Serwis i przeglądy instalacji chłodniczych, kominowych, elektrycznych, sanitarnych, przeciwpożarowych. Sprzedaż produktów i materiałów automatyki, elektryki, pneumatyki, mechaniki. Produkcja pasów i taśm. Sprzedaż środków chemicznych używanych w kotłowni, maszynowni, podoczyszalni. Odbiór i utylizacja odpadów. Serwis i naprawa wózków widłowych. Wydruki – cyfra, flexo, offset. Usługi prania, które już wstępnie zamówione zostały w międzyrzeckiej pralni. Produkcja kartonów i wiele innych. Podsumowując w firmach współpracujących zatrudnienie znaleźć może dodatkowe 2.500 osób. Część na pewno w Międzyrzecu Podlaskim i okolicach.

 

 

materiał: Radiobiper Międzyrzec Podlaski
temat: Zakład Drobiarski Wipasz Międzyrzec Podlaski / Międzyrzec Podlaski miasto
grafika: Joanna Budzichowska kierownik Działu Marketingu WIPASZ S.A.
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *