Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Województwo: Odbudowujemy populację zajęcy

Przywracanie zajęcy naturze – to główne zadanie myśliwych i leśników realizujących pilotażowy program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w naszym regionie, który w 2009 roku zainicjował i cyklicznie finansuje marszałek województwa. Na przełomie stycznia i lutego, po kilku miesiącach przetrzymywania w wolierach adaptacyjnych, na wolność wypuszczona została kolejna partia zakupionych przez Urząd Marszałkowski osobników.

Program, nad którym opiekę naukową sprawuje prof. dr hab. Roman Dziedzic z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, został opracowany po to, by wzmocnić przerzedzającą się drastycznie w Polsce populację zwierzyny drobnej. Uczestniczące w nim koła łowieckie i nadleśnictwa zobowiązują się nie tylko do zawieszenia na pięć lat polowań na zające i intensyfikacji odstrzału drapieżników, ale także do opieki nad powierzonymi im zwierzętami.

Zakupione z funduszy Urzędu Marszałkowskiego zające są przetrzymywane przez okres jesienno-zimowy w specjalnie do tego celu wybudowanych przez koła łowieckie wolierach adaptacyjnych. W 2017 roku do dziewięciu jednohektarowych obiektów trafiło 360 osobników. Po czterdzieści sztuk trafiło do: Holi (powiat bialski), Rudki, Poczekajki i Leśniczówki (powiat chełmski), Smoligowa (powiat hrubieszowski), Skrobowa i Starego Tartaku (powiat lubartowski), Cezaryna (powiat rycki) oraz Pańkowa (powiat tomaszowski). Kilkumiesięczną opiekę nad zwierzętami sprawowali dzierżawcy obwodów (7 kół łowieckich i 2 nadleśnictwa) przy współpracy z opiekunem naukowym i lekarzem weterynarii. Zadaniem tego ostatniego był nie tylko stały nadzór nad zwierzętami, ale także dostawa potrzebnych środków dezynfekujących woliery, granulatu paszowego, preparatów witaminowych, leków i szczepionek.

Drugiego lutego dobiegła końca kolejna edycja programu – na wolność zostały wypuszczone ostatnie zwierzęta z woliery Wojskowego Koła Łowieckiego nr 155 „Sokół”, zlokalizowanej w Cezarynie. Odłowione i profilaktycznie zaszczepione zające zasiliły okoliczne ekosystemy. W akcji wziął udział wicemarszałek województwa Grzegorz Kapusta.

– Patrząc na dotychczasowe efekty wspólnej pracy urzędników, leśników, myśliwych i naukowców, mogę śmiało powiedzieć, że udało się! Od 2010 roku wypuściliśmy w naszym województwie prawie dwa tysiące zajęcy, które w większości świetnie zaaklimatyzowały się w naturalnym środowisku. Dzięki temu średnie zagęszczenie tych zwierząt na 100 hektarów w obwodach, gdzie był realizowany program, wzrosło z 3,3 osobnika w 2011 roku do aż 14 osobników w grudniu 2015 roku. A program nadal trwa. To pozwala twierdzić, że mamy spore szanse na faktyczną odbudowę populacji zajęcy w naszym regionie – mówi wicemarszałek Kapusta.

Przypomnijmy, że Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w 50 procentach finansuje „Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim w latach 2009-2020”. W ostatniej edycji projektu (sezon 2017/2018) z budżetu województwa oraz z dotacji przyznanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie przekazano na ten cel 140 tys. zł. Oprócz zakupu zajęcy do wolier, urząd finansuje również zakup sieci do odłowu zwierząt i skrzynki do transportu. We wszystkich dotychczasowych rocznych edycjach programu wzięło udział 10 kół łowieckich i 2 nadleśnictwa.

 


materiał: Województwo / Powiat Bialski
tekst / zdjęcie: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

2 odpowiedzi

  1. Jeszcze jaka chorobe naniosa tak jak dziki a weterynarii to na reke bedzie kasa na zwalczanie wirusa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama