Domy pasywne w województwie w ramach programu “Lubelskie napędzane węglem”

Projekt domu pasywnego to jeden z elementów gospodarczego programu samorządowego Polskiego Stronnictwa Ludowego „Lubelskie napędzane węglem”. Program zakłada budowę nowych kopalni węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym (zasoby węgla szacowane są tu na około 40 mld ton, z czego 10 mld to złoża już zbadane).

Głównym założeniem projektu jest stworzenie nowych miejsc pracy w województwie lubelskim i zachęcenie do powrotu tzw. „lubelskich emigrantów”. To właśnie oni w ramach pakietu wsparcia od samorządu województwa mieliby otrzymywać darmowy projekt domu pasywnego. Beneficjentami programu byliby też wysoko wykwalifikowani pracownicy kopalni. Program zakład również możliwość przekazania za przysłowiową złotówkę gruntów na których mogłoby powstawać domy.

Opis domu pasywnego

Nieduży dom z użytkowym poddaszem, w standardzie pasywnym, przeznaczony dla czteroosobowej rodziny. Wielkim atutem tego projektu jest przejrzysty i przemyślany układ funkcjonalny, a nieskomplikowana bryła i dwuspadowy dach korzystnie wpływają na koszty budowy. Na parterze znajduje się część dzienna: salon, z wydzieloną częścią jadalną. Zamknięta kuchnia wyraźnie oddzielona od salonu może również zostać wykonana jako otwarta. Obok kuchni umieszczono spiżarnię. Dodatkowy pokój na parterze może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego. Poddasze to część prywatna tzw. nocna domu, z trzema sypialniami, wygodną łazienką i niedużą pralnią. W projekcie przewidziano garaż na jedno stanowisko, na którego dachu znalazł się salon. Z racji pasywności części mieszkalnej, garaż został wyraźnie wydzielony termicznie od budynku.

W związku z zastosowanymi materiałami, wyposażeniem instalacyjnym i technologiami dom spełnia wymagania dla domu pasywnego.

 


materiał: Województwo
tekst / grafiki: Daniel Słowik, Dyrektor Biura ZW PSL w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *