Kolejny rok ubywa mieszkańców Powiatu i miasta Biała Podlaska

Istotnym uwarunkowaniem decydującym o przebiegu procesów rozwojowych powiatu są czynniki demograficzne takie jak: liczba ludności, gęstość zaludnienia, struktura wieku oraz struktura płci. Rok 2018 w Powiecie Bialskim powitało ok. 112 tysięcy mieszkańców. Pod koniec roku będzie ich o ok. 350 osób mniej. W mieście Biała Podlaska w sylwestrową noc bawiło się ponad 57.200 bialczan, w ciągu roku ubędzie ok. 120 mieszkańców miasta.


Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku liczba ludności w powiecie bialskim wynosiła 112 398 osób. W roku minionym mieszkało w Powiecie Bialskim 112.028 osób. Ten rok Powiat Bialski rozpoczyna ze 111.679 mieszkańcami.

Prognozy na zakończenie roku nie są pomyślne, nadal ubywać będzie mieszkańców Powiatu Bialskiego, 31 grudnia 2018 roku liczba osób zamieszkujących powiat wynosić będzie ok. 111.300 osób. Średnio rocznie ubywa ok. 350 – 400 mieszkańców. Jednym słowem znika z mapy powiatu średniej wielkości wieś.

Trendom spadkowym poddaje się też największe miasto regionu – Biała Podlaska.
2016 – 57.303 mieszkańców
2017 – 57.202 mieszkańców
2018 – 57.088 mieszkańców
2019 – 56.960 mieszkańców

Jak wynika z danych przytoczonych powyżej, już w 2019 roku ludność Białej Podlaskiej spadnie poniżej 57 tysięcy mieszkańców. Dalsze prognozy są jeszcze mniej optymistyczne. Kolejną granicę w dół, poniżej 56 tysięcy mieszkańców Biała Podlaska doświadczy w roku 2025. Prognoza zamyka się rokiem 2030. W tym też roku bialczan będzie już poniżej 55 tysięcy. W ciągu najbliższych 12 lat ubędzie prawie 2 i pół tysiąca bialczan. To mniej więcej tyle ile obecnie mieszka w całej gminie Sławatycze. Kolejna zła wiadomość jest taka, że ubytek ilości mieszkańców z roku na rok przyśpiesza. Dobra wiadomość to fakt, że większość z osób opuszczających miasto osiedli się w gminie wokółmiejskiej – Gminie Biała Podlaska.

Mariusz Filipiuk, starosta bialski:
Jako powiat nie mamy żadnych narzędzi, aby bezpośrednio ingerować w ruch naturalny ludności czy też w decyzję rodzin o ilości dzieci. Nie możemy wesprzeć rodziców bezpośrednio. Nie mamy też możliwości bezpośrednich, aby na przykład młodych ludzi, wykształconych, specjalistów zatrzymać u siebie. Większe zdecydowanie możliwości w tym zakresie mają miasta i gminy.

– Odczuwamy w strukturach powiatu spadek liczby mieszkańców. Najbardziej widać to w oświacie. W ciągu ostatniej dekady ubyło nam 500 uczniów w szkołach prowadzonych przez powiat. To strata jednej szkoły. Jeśli niekorzystna sytuacja utrzyma się nadal czekają nas kolejne trudne decyzje w tym zakresie.

– Dostrzegamy w sytuacji demograficznej powiatu zwiększającą się ilość osób starszych, schorowanych, samotnych. To m.in. z tym związane są inwestycje Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim. Z myślą o potrzebach osób starszych uruchomiliśmy Domowy Szpital czy też Oddział Rehabilitacji. A to nie koniec. W tym roku rusza Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Łózkach w gmine Drelów. I myślę, że nie poprzestaniemy na tym.

– Z myślą o młodych i przedsiębiorczych realizujemy ponadto na przykład każdą inwestycję drogową. Drogi to przecież sieć komunikacyjna. To podstawowe udogodnienie naszym mieszkańcom. Widać gołym okiem, że przy odnowionych trasach, gdy warunki do przejazdu zdecydowanie się poprawiają, gdy skraca się czas dojazdu, gdy zwiększa się bezpieczeństwo – stanowi to dogodne podstawy do inwestycji indywidualnych. Powstają nowe domy. Zasiedlają je młode rodziny. Dobre drogi to też atut do lokowania przy nich firm i zakładów. A to już miejsca pracy. Zgadzam się, że nadal daleko nam do średniej krajowej płacy, ale jeśli młody człowiek ma do wyboru pracę za granicą, pracę w większych ośrodkach – jak na przykład Warszawa – ale też miejsce pracy w pobliżu swojego domu, to pojawia się alternatywa, która jest przez młodych doceniana. Z informacji, jakie do nas napływają i z rozmów jakie przeprowadzam z burmistrzami i wójtami wyłania się w tym zakresie obiecująca i optymistyczna perspektywa. Nowe zakłady pracy, jakie mają szansę powstać w najbliższym czasie wygenerują miejsca pracy. Liczę na to, że będą to dobrze płatne miejsca pracy. A to na pewno pozwoli zatrzymać w naszym regionie większą ilość młodych ludzi. Może też spowodować ich powroty z miejsc odległych, a nawet spowodować napływ do nas nowych mieszkańców.

 

materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Powiat Bialski / Biała Podlaska miasto
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *