Reklama

Sławatycki zwyczaj pożegnania starego roku „Brodacze – przebierańcy” (galeria)

Niebawem film z wydarzenia. Dziś kilka zdjęć i opis sławatyckiego zwyczaju którego początków nie pamiętają najstarsi mieszkańcy Sławatycz i okoli. „Brodacze” to lokalna nazwa przebierańców, którzy w ostatnich 3 dniach grudnia w okresie kiedy żegna się stary rok, nakładają specjalne stroje i paradują w nich po ulicach Sławatycz. W tym roku Wybory Brodacza 2017 roku odbyły się w dniu 30 grudnia. Tego też dnia miało miejsce otwarcie wystawy Piotra Kowieskiego (relacja w oddzielnym materiale).

Określenie „brodacze” pochodzi od bardzo długich bród z lnianego włókna, jakie przyczepiali sobie miejscowi przebierańcy. Symbolizowały one długie życie, duże doświadczenie oraz bogactwo przeżyć. Twarz brodacza okryta była pomarszczoną maską ze skóry oraz długą brodą i wąsami. Usta i otwory na oczy oblamowane były czerwonym materiałem.

Na głowie brodacza znajdował się wysoki kapelusz ok. 80 cm. ozdobiony kolorowymi kwiatami z bibuły i bardzo długimi wstążkami. Okrycie wierzchnie stanowił długi kożuch barani, odwrócony futrem na zewnątrz. Garb i długi kij w ręku były oznakami starości, wielkiego wysiłku, jaki trzeba było znieść w ustępującym roku. Ręce i nogi owinięte były słomą podwiązane powrósłami.

Sam opis stroju pokazuje jak bardzo kunsztowne i pracochłonne muszą być realizacje tych odważnych którzy co roku przystępują do konkursu. Dodać należy, że sam strój to też nie wszystko. Atrybutem Brodacza jest długi kij a także specyficzny sposób poruszania się i wydawane ogłosy – krzyki, pohukiwania, wrzaski.

W tym roku trud wyboru Brodacza 2017 wzięli na siebie: wójt Sławatycz Grzegorz Kiec, Mariusz Kiczyński przewodniczący Rady Powiatu oraz autor wystawy i bohater wernisażu jaki odbył się zaraz po wyborach – artysta malarz Piotr Kowieski.

Odziani w opisany powyżej sposób „Brodacze – przebierańcy” chodzili ulicami Sławatycz, zabawiając dzieci i młodzież wzbudzając powszechne zainteresowanie. W dniu 31 grudnia w godzinach popołudniowych rozpoczynali kolędowanie połączone ze składaniem życzeń.

Zwyczaj ten jest bardzo stary. Najstarsi mieszkańcy Sławatycz potwierdzają, że słyszeli o nim z przekazów dziadków. Warto podtrzymać tę tradycję chronić i pielęgnować oraz popularyzować wśród dzieci i młodzieży, oby „Brodacze – przebierańcy” nie zniknęli z naszych ulic. Zwyczaj ten prezentowany jest co roku przez różne stacje telewizyjne i radiowe oraz prasę.


materiał: Radiobiper Sławatycze
temat: Wybory Brodacza Roku / Sławatycze gmina / GOK Slawatycze
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
tekst: Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama