Reklama

Kodeń: XI Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny

Postawiło ich życie na drodze nieuczęszczanego istnienia… kruchych, życzliwych, delikatnych jak płatki kwiatów czasu… Nie żalili się na swój los… Odważnie z sercem pełnym szczerości i zaufania odkrywali świat pięknej wolności, któremu na imię niepełnosprawność… Po raz jedenasty na Kalwarii Kodeńskiej w dniu 28 czerwca odbył się Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny pod honorowym patronatem Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu.

Z optymizmem włączyliśmy się w te przygotowania, choć wymagały one świadomego rozplanowania i działania oraz urzeczywistnienia prezentacji artystycznej w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i grupy teatralnej Perły Życia ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu. Do wspólnego śpiewania hymnu Festiwalu i występu wokalnego w przedstawieniu zaangażowaliśmy Dawida Dobrowolskiego – byłego uczestnika WTZ i ŚDS w Kodniu, a obecnie mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Kostomłotach.

Skoro słowo integracja pojawia się w nazwie naszej uroczystości, to włączanie się w przedsiewzięcia artystyczno – kulturalne chętnych osób z ww. placówek jest najlepszym przejawem współpracy między placówkami, którym powinno przyświecać dobro niepełnosprawnych.
Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny to bardzo ważna uroczystość na Południowym Podlasiu, która ma na celu integrację środowiska niepełnosprawnych, dokonanie przeglądu dokonań artystycznych poszczególnych placówek oraz promowanie osiągnięć osób niepełnosprawnych . Kolejne, bo już jedenaste doświadczenie pozwoliło zmierzyć się z różnymi wyzwaniami, które w rezultacie pozwalają na wymianę doświadczeń zawodowych i współpracę w realizowaniu wspólnych zadań z zakresu angażowania uczestników w aktywność społeczną.

Działalność polegająca na organizowaniu dużych przedsięwzięć o takim charakterze przynosi radość i ulgę ludziom spychanym jeszcze na margines społeczny, pokrzywdzonym przez los w pokonywaniu różnych, często sztucznych barier i uprzedzeń we wzajemnych relacjach międzyludzkich. Otwiera im szansę na ukazywanie siebie w perespektywie najcenniejszych ludzkich wartości.
Do udziału w XI Nadbużańskim Integracyjnym Festiwalu Muzycznym zgłosiło się ponad 20 placówek oraz indywidualnych wykonawców z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej, Powiatowych Ośrodków Wsparcia z następujących miejcowości: Annopola, Białej Podlaskiej, Janowicy, Kalinki,Kani, Kodnia, Kolembrod, Konstantynowa, Kostomłot, Kozuli, Majdanu Zahorodyńskiego, Międzylesia, Międzyrzeca Podlaskiego, Lublina, Parczewa, Sławatycz, Świdnika, Włodawy.

Festiwal był finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Gminy Kodeń oraz licznego grona sponsorów.
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz grupa teatralna Perły Życia ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu zaprezentowali zebranym gościom przedstawienie oparte na motywach znanych opowieści dla dzieci pt. “Bajkowe zamieszanie”.

Jak to często w bajkach bywa… żył sobie król, który chciał znaleźć męża dla swojej najstarszej córki. Czy pragnienie ojca zostało spełnione? Jak potoczyły się losy księżniczki i co wydarzyło się na zamku?

Odpowiedzi udzieliła ta muzyczno – taneczna opowieść, którą uatrakcyjniły współczesne piosenki i elementy otaczającej rzeczywistości. Miłość czy rozsądek – co odniosło zwycięstwo w tej radosnej, żywiołowej i przyjaznej krainie życia? Oczywiście, że miłość…

Uczestnicy placówek z zaangażowaniem przygotowywali się do udziału w tym artystycznym przedsięwzięciu. Towarzyszyły im miłe doświadczenia, pozytywne emocje
i wrażenia. Włożyli w nie cząstkę swoich serc, w których jest pragnienie istnienia, akceptacji ze strony innych, dawanie siebie i tego, co najpiękniejsze…

Występ został przygotowany przez Martę Pomorską – kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kodniu, Justynę Kamińską – instruktora ds. kulturalno – oświatowych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kodniu i Beatę Kupryś – kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu przy współpracy instruktorów ŚDS i WTZ w Kodniu. Wspólny występ placówek był przejawem pięknej radości, jaką ofiaruje współpraca w dziedzinie artystyczno – kulturalnej.

Przedstawienie przeniosło nas do świata bajek i muzyki, która łagodzi obyczaje oraz wpływa ożywczo na osobowość niepełnosprawnych. Udowodnił po raz kolejny, że warto łączyć i wytężać siły we wspólnej pracy. Pozostawia ona po sobie efekty w postaci zadowolenia, satysfakcji i świadomego zmierzania do wzrostu aprobaty dla tej grupy społecznej.

Od lat wzrusza okoliczność, że osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie bardzo chętnie biorą udział w Nadbużańkim Integracyjnym Festiwalu Muzycznym, powracając niezmiennie do Kodnia. To wzruszające, że towarzyszą organizatorom w tej wyjątkowej uroczystości, która jednoznacznie pokazuje, że niepełnosprawność jest wśród nas i ma prawo do własnego miejsca na ziemi, że należy się jej aprobata oraz szacunek. I najważniejsze… osoby te mogą decydować o sobie i własnymrozwoju, szczególnie wtedy, gdy mają tego świadomość…


materiał: ŚDŚ Kodeń
tekst zdjęcia: Beata Kupryś
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Powiat: Program naprawczy szpitala, komunikacja autobusowa i finanse na remont drogi Rossosz – Kozły

Tematy podejmowane na Zarządzie dotyczyły: skarg na działalność, informacji z walki z ASF na terenie powiatu, programu naprawczego i powołania Rady Społecznej szpitala w Międzyrzecu Podlaskim, zmian w budżecie, wsparcia finansowego Miasta Biała Podlaska, regulaminu wynagradzania nauczycieli, umowy na usługi w transporcie zbiorowym komunikacją autobusową, zabezpieczenia środków na remont drogi Rossosz – Kozły i ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.

Czytaj więcej »

Targowiska: notowania z 16 – 19 września

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grabanowie – ceny targowiskowe. Wisznice, Piszczac, Radzyń Podlaski, Biała Podlaska i Łuków. Przykładowe notowania: pszenica od 80 do 90 zł za tonę, jaja kurze od 40 do 90 groszy za sztukę, jabłka od 1 do 4 zł za kilogram, ziemniaki młode od 1 do 3,5 zł za kg, pieczarki od 4,5 do 7 zł za kilogram, miód od 24 do 35 zł za kilogram.

Czytaj więcej »

Reklama