Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wieści z Unii: Pomówmy o Handlu w Katowicach

O globalnej ekspansji polskich startupów i możliwościach, jakie mają one na międzynarodowym rynku, dyskutowano na Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, w ramach inicjatywy #PomówmyOHandlu. Podczas debaty stanowisko Komisji Europejskiej prezentował Bartosz Studniarski z Dyrekcji Generalnej ds. Handlu.

 

W dyskusji zatytułowanej „Globalna ekspansja – polskie startupy porzucają 'złotą klatkę’ lokalnego rynku” #PomówmyOHandlu wzięli udział: Anna Hejka (Heyka Capital Markets Group), Przemysław Grzywa (YES for Europe), Bartosz Studniarski (Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Handlu) i Piotr Czekierda (KGHM Cuprum). Spotkanie poprowadził Artur Kurasiński (kurasinski.com) – mentor, inwestor, twórca MUSE i współtwórca konkursu dla najlepszych polskich startupów – Aulery.

Piotr Czekierda z KGHM Cuprum – spółki, która jest akceleratorem startupów o globalnym potencjale i współpracuje z wieloma instytutami naukowymi na świecie powiedział: – Mamy w Polsce ogromne tradycje związane z innowacjami i nasze rozwiązania są bardzo często konkurencyjne z tymi spotykanymi na świecie.

Gdzie więc leży problem? Dlaczego nie jesteśmy tak widoczni jak inne kraje? Według Anny Hejki nie zawsze mamy odwagę do zrobienia następnego kroku i pokazania się światu: – Brakuje nam wiary w siebie i przedsiębiorczości, którą amerykanie wypijają z mlekiem matki.

Zdaniem uczestników dyskusji, na polskim rynku funkcjonuje dużo projektów i grantów oferującym wsparcie startupom w ich początkowym okresie rozwoju, ale jak mówi Anna Hejka: – Zdobywanie klientów na zagranicznych rynkach jest już innym zadaniem i do tego trzeba się bardzo dobrze przygotować – odpowiednio ustawić sprzedaż, marketing, a także zbadać i ocenić rynek.

Bartosz Studniarski, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej, przypomniał o wielu negocjowanych obecnie umowach handlowych: – W tej chwili Unia Europejska negocjuje m.in. z Ghaną, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Japonią, krajami Ameryki Południowej, a także Australią, Nową Zelandią i Ukrainą. – To dobra wiadomość dla MŚP, stanowiących 93 procent wszystkich polskich firm: – To one przede wszystkim powinny mieć łatwiejszy dostęp do międzynarodowych rynków, ponieważ duże przedsiębiorstwa mają zwykle środki na badanie nowych kierunków eksportowych.

Przemysław Grzywa, prezes YES for Europe – Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców podkreślił, że przedsiębiorcom powinno zależeć na byciu aktywnym w tworzeniu międzynarodowego prawa handlowego: – Jako mała firma bardzo mnie interesuje, jakie będę miał z tego profity.

Tegoroczny Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach odbywał się w dniach 18-20 października pod hasłem „Uwolnić rynek”.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama