III Dzień Wcześniaka w WSzS w Białej Podlaskiej (galeria)

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej włączył się po raz trzeci w obchody Światowego Dnia Wcześniaka, przypadające 17 listopada. Nie od dziś wiadomo, że bialski szpital ma rewelacyjnie wyposażony oddział neonatologiczny (m.in. dzięki WOŚP), na którym pracuje świetny personel z ordynatorem doktorem Riadem Haidarem na czele. Ten wyjątkowy dzień, to była okazja do podsumowań, podziękowań oraz spotkania z wcześniakami i ich rodzicami. Dziś kilka słów i galeria zdjęć a już niebawem nasz reportaż filmowy. 

Dlatego podobnie jak w ubiegłym roku władze szpitala zaprosiły wcześniaków wraz z rodzicami na inaugurację Wcześniaka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej – 17-go listopada w szpitalnej Kawiarni „Diana”.

Cześć osób przybyło z zabranymi ze sobą zdjęciami maluchów z pobytu w inkubatorze. Wszystko po to aby wziąć udział w małej sesji zdjęciowej wcześniaków.

W 2016 roku w Oddziale Neonatologicznym im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej przyszły na świat 264 wcześniaki na 1259 urodzonych dzieci (134 chłopców i 130 dziewczynek). Najmniejsze dzieci – chłopcy – pod względem masy – 700g 26 tydzień ciąży i pod względem tygodnia ciąży – 800 g 25 tydzień ciąży.

W 2017 roku do listopada urodziło się 209 wcześniaków – 114 chłopców i 95 dziewczynek. Najmniejsze wcześniaki – pod względem masy – chłopiec – 550g 28 tydzień ciąży, pod względem tygodnia ciąży – dziewczynka – 900g 25 tydzień ciąży.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka oraz solidarności z rodzicami dzieci przedwcześnie narodzonych, wiele charakterystycznych budynków na całym świecie zostało podświetlonych na fioletowo. Również w taki sposób Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej włączył się w obchody święta. Główny budynek szpitala (od ul. Okopowej) od godz. 16.00 oświecała fioletowa iluminacja świetlna.

Na świecie 1 na 10 dzieci jest wcześniakiem. Co roku w Polsce 7% dzieci, czyli ponad 28 tysięcy, rodzi się przedwcześnie, tj. między 22. a 37 tygodniem ciąży. Wcześniactwo dotyka również dzieci i rodziców w naszym regionie. Zachęcamy, aby solidaryzować się z tymi, których dotyka ten problem.

 


materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
tekst: Leszek Niedaleki, Magdalena Us, Z-ca Kierownika Działu Organizacyjno-Prawnego, Rzecznik Prasowy Szpitala
zdjęcia: Przemysław Treska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *