Reklama

Miejsca i akty zbrodni na Polakach niosących pomoc innym ludziom – konferencja (zaproszenie)

Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne „TŁOKA” we współpracy z Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie zaprasza na konferencję pt: „Rejestr miejsc i aktów zbrodni na Polakach niosących pomoc innym ludziom” podsumowującą projekt realizowany w ramach przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko – rosyjskich w VI Otwartym Konkursie. Konferencja odbędzie się w Białej Podlaskiej.


Prosimy, Panie, nigdy więcej wojny, nigdy więcej, nigdy więcej tej daremnej masakry”.
Papież Franciszek, Rzym, listopad 2017r.

W trakcie konferencji zostaną przedstawione działania, których celem było ukazanie skali męczeństwa Polaków skazywanych przez Niemców na śmierć m.in. za pomoc udzielaną zbiegłym z obozów jenieckich żołnierzom Armii Czerwonej.

W ramach projektu młodzież z Kółka Regionalnego działającego przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica sporządziła listę osób z okolic Białej Podlaskiej, które w latach 1939-1944 zostały zamordowane za pomoc zapewniającą przetrwanie innym ludziom.

W trakcie konferencji zostanie zaprezentowany projekt architektoniczny Kingi Gołaszewskiej pod nazwą : „Memorium ofiar II Wojny Światowej w Białej Podlaskiej” dedykowany ofiarom Frontstalagu 307.

Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2017 r. o godz. 11:00 w sali 102 w IV LO im. S. Staszica przy ul. Akademickiej 8 w Białej Podlaskiej.

Po spotkaniu przewidziana jest modlitwa ekumeniczna w miejscach pamięci:
Na cmentarzu wojennym przy ul. Przemysłowej w Białej Podlaskiej ok. 13:00
Na cmentarzu wojennym w Kaliłowie.
Przy pomniku upamiętniającym męczeństwo mieszkańców wsi Kaliłów

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 13 listopada na adres mailowy: [email protected]


materiał: Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne „TŁOKA”
tekst : Cezary Nowogrodzki Prezes Stowarzyszenia „TŁOKA”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Ossówka: Kulig na kołach z KGW z Kolonii Komarno (galeria)

Koło Gospodyń Wiejskich z Kolonii Komarno (gm. Konstantynów) kolejny raz udowodniło, że bawić można się także i bez śniegu. Kulig – czemu nie? Przecież może być na kołach!. Gospodynie spotykały się jak co roku w zaprzyjaźnionym gospodarstwie Osscamp w miejscowości Ossówka (gm. Leśna Podlaska).

Czytaj więcej »

Terespol: Turniej Szachowy pod patronatem senatora Biereckiego (galeria)

19 stycznia w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu odbył się piąty Turniej Szachowy o Puchar Senatora RP Grzegorza Biereckiego. Zawody wzbudziły duże zainteresowanie, gdyż do gry przystąpiło aż 46 zawodników z Terespola, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Parczewa, Radzynia Podlaskiego, Konstantynowa, Mińska Mazowieckiego, a nawet z Brześcia, którego reprezentacja na czele z mistrzynią międzynarodową Tatianą Berlin liczyła 4 osoby.

Czytaj więcej »

Reklama