Reklama

Miejsca i akty zbrodni na Polakach niosących pomoc innym ludziom – konferencja (zaproszenie)

Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne „TŁOKA” we współpracy z Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie zaprasza na konferencję pt: „Rejestr miejsc i aktów zbrodni na Polakach niosących pomoc innym ludziom” podsumowującą projekt realizowany w ramach przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko – rosyjskich w VI Otwartym Konkursie. Konferencja odbędzie się w Białej Podlaskiej.


Prosimy, Panie, nigdy więcej wojny, nigdy więcej, nigdy więcej tej daremnej masakry”.
Papież Franciszek, Rzym, listopad 2017r.

W trakcie konferencji zostaną przedstawione działania, których celem było ukazanie skali męczeństwa Polaków skazywanych przez Niemców na śmierć m.in. za pomoc udzielaną zbiegłym z obozów jenieckich żołnierzom Armii Czerwonej.

W ramach projektu młodzież z Kółka Regionalnego działającego przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica sporządziła listę osób z okolic Białej Podlaskiej, które w latach 1939-1944 zostały zamordowane za pomoc zapewniającą przetrwanie innym ludziom.

W trakcie konferencji zostanie zaprezentowany projekt architektoniczny Kingi Gołaszewskiej pod nazwą : „Memorium ofiar II Wojny Światowej w Białej Podlaskiej” dedykowany ofiarom Frontstalagu 307.

Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2017 r. o godz. 11:00 w sali 102 w IV LO im. S. Staszica przy ul. Akademickiej 8 w Białej Podlaskiej.

Po spotkaniu przewidziana jest modlitwa ekumeniczna w miejscach pamięci:
Na cmentarzu wojennym przy ul. Przemysłowej w Białej Podlaskiej ok. 13:00
Na cmentarzu wojennym w Kaliłowie.
Przy pomniku upamiętniającym męczeństwo mieszkańców wsi Kaliłów

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 13 listopada na adres mailowy: [email protected]


materiał: Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne „TŁOKA”
tekst : Cezary Nowogrodzki Prezes Stowarzyszenia “TŁOKA”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Miejsce na Twoją reklamę: tel.605514474

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Kobylany: Ukradł paliwo – odpowie za włamanie

Za kradzież z włamaniem odpowie 29-letni mieszkaniec gm. Biała Podlaska. Mężczyzna podejrzany jest o włamanie do zbiorników z paliwem i kradzież 250 litrów oleju napędowego. Do zdarzenia doszło pod koniec września br. w miejscowości Kobylany. Wczoraj 29-latek usłyszał zarzut i przyznał się do winy. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej »

I Kiermasz Bożonarodzeniowy w Łomazach (zaproszenie)

Wójt gminy Łomazy zaprasza na I Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 8 grudnia (niedziela) w godz. 13:00 – 17:00 w Gminny Ośrodku Kultury w Łomazach. Na gości czekały będą stoiska z artykułami, ozdobami, zabawkami upominkami świątecznymi. Ponadto z okazji dnia otwartego Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Łomazach moc dodatkowych atrakcji. Szczegóły na poniższym plakacie. 

Czytaj więcej »

Reklama