Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Janów Podlaski: Brązowy medal na MŚ – Ola Sacharczuk

W dniach 9-15 października w Dublinie odbyły się Mistrzostwa Świata w Taekwon-do ITF. Do stolicy Irlandii zjechało 1144 najlepszych zawodników i zawodniczek z 58 państw. Wśród reprezentantów Polski w konkurencji walk indywidualnych Juniorek do 50kg z orzełkiem na piersi zadebiutowała Aleksandra Sacharczuk.

Pochodząca z Łomaz zawodniczka rozpoczęła swoją przygodę z Taekwon-do w wieku 10 lat pod okiem trenera Artura Romaniuka (AT Virtus Łomazy). Od kilku lat Ola jest licealistką w klasie straży granicznej Zespołu Szkół im Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim gdzie swoje umiejętności doskonali z trenerem Dawidem Smolbikiem w barwach UKS Hwa-Rang . Warto dodać, że Ola w liceum dyrektora Jarosława Dubisza jest wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników, bedąc jednoczesnie stypendystką Starosty Bialskiego za wyniki sportowe i w nauce.
Janowska zawodniczka z powodzeniem reprezentuje Nasz Powiat na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wystąpiła w 9 edycji programu „Mam Talent”, brała udział w pokazach promocyjnych na Węgrzech, zajęła V-te miejsce na Pucharze Świata w Budapeszcie,a także została Mistrzynią Polski i złotą medalistką Pucharu Europy w walkach indywidualnych Juniorów do 50 kg.

Młodej kadrowiczce w jej koronnej konkurencji przyszło się zmierzyć z 40-tką najlepszych zawodniczek z całego świata. Ola pokonała kolejno: Aymara Galvan (Argentyna), Nozanin Mirakhmedova (Uzbekistan), Sam Jongejan (Holandia), Isabel Lohane (Irlandia). W pojedynku o wejśćie do finału 3:1 uległa aktualnej Mistrzyni Europy -Ciara Fitzimons (Irlandia), która wygrała całą kategorię.

To ogromny sukces 17-letniej zawodniczki w jej debiucie, gdyż tylko pięcioro z Naszych reprezentantów w kategorii Juniora doszło do strefy medalowej w walkach. Reprezentacja Polski po 5 dniach zaciętej rywalizacji na matach została ostatecznie sklasyfikowana na V miejscu w klasyfikacji medalowej, czterokrotnie stając na najwyższym stopniu podium.

Od dwóch lat UKS Hwa-Rang jest dotowany z Gminy Janów Podlaski, dzięki czemu dzieci i młodzież trenująca w klubie może walczyć o najwyższe cele. W przygotowaniach i starcie na Mistrzostwach Świata Aleksandrę Sacharczuk wsparli finansowo również:
Hotel „Zamek Biskupi”w Janowie Podlaskim, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim, PPHU Gramar z Włodawy i UKS Hwa-Rang w Janowie Podlaskim Gratulujemy wszystkim medalistom i reprezentantom. Wierzymy, to dopiero początek reprezentacyjnej przygody Oli i o kolejnych sukcesach na Mistrzostwach Europy usłyszymy już w przyszłym roku.

materiał: Gmina Janów Podlaski
tekst zdjęcia : UKS Hwa-Rang