Reklama

Test Coopera 2017 (galeria)

W sobotni weekend Klub Biegacza „Biała Biega” po raz kolejny zachęcał do zdrowego trybu życia. Była też okazja do integracji oraz sprawdzenia formy.

Test polega na pokonaniu w ciągu 12 minut jak największej odległości. Można biec, iść, człapać, jak kto może, byle do przodu. Nie jest przeznaczony tylko dla regularnie biegających, wręcz przeciwnie, może go zrobić każdy i w ten sposób uzyskać informację w jakiej formie aktualnie jestem? – mówi Sławomir Bańbura koordynator imprezy.
Dziś stosowany do podstawowego zbadania sprawności fizycznej, przede wszystkim sportowców. Kenneth Cooper opracował cały, obszerny zestaw ćwiczeń obejmujących bieg, pływanie, chód oraz kolarstwo. Jednak to właśnie próba biegowa cieszy się największą popularnością. Co roku w Polsce odbywa się kilkanaście oficjalnych testów Coopera. Na ścieżkach biegowych bierze w nich udział kilkaset osób.

Odpowiednia interpretacja wyników próby może pomóc w określeniu indywidualnej wydolności tlenowej, która jest najważniejszą cechą w treningu wytrzymałościowym. Korzystając z testu Coopera można wyznaczyć tzw. VO2max, który dla organizmu jest miarą szybkości pochłaniania tlenu. Założeniem testu jest przyjęcie, że kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci, określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Dwunastominutowa próba biegowa powinna odbywać się na miękkiej nawierzchni lub też na tartanie na stadionie lekkoatletycznym. Odległości powinny być wyraźnie i dokładnie zaznaczone, co 100 m. Dość ważnym jest, aby uczestnicy próby biegli w miarę równomiernym tempem i kończyli test wyraźnie zmęczeni. W specjalnych tabelach zawarte są wyniki uwzględniające wiek i płeć testowanej osoby.

Oczywiście sportowcy wyczynowi podlegają ocenie według odmiennych, wyższych kryteriów. Na przykład nasi najbardziej wytrzymali trenerzy ścieżek biegowych w trakcie testu Coopera pokonują dystans 4400 metrów, najlepsze trenerki 3900 metrów. Jeśli jesteś początkującym biegaczem w wieku 25 lat, może Cię zadowolić wynik 2400 metrów.
Niezwykłe jest to, że biegacze zapraszają do wspólnej zabawy, oprócz wszystkich chętnych, również osoby niepełnosprawne. Wszyscy, którzy pojawili się na stadionie AWF w Białej Podlaskiej w sobotę 14 października mieli okazję sprawdzić swoją aktualną kondycję, a przy okazji świetnie się zabawić.

Zapraszamy Serdecznie na Treningi: czwartek godz.19.00 Park Radziwiłłowski Trening Nordic Walking natomiast sobota godz.9:30 Stadion Lekkoatletyczny AWF Trening dla Biegaczy !!! Zapraszamy do obejrzenia Naszej Fotorelacji z Dzisiejszego Testu !!!


materiał: Klub Biegacza Biała Biega
tekst zdjęcia : Przemek Treska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama