Reklama

Małaszewicze: Szkoły im. Reymonta opracowały własny podręcznik do kształcenia kolejarzy!!

Pierwszy od kilku dekad podręcznik do kształcenia kadr branży kolejowej powstał w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach Brak podręczników do nauki przedmiotów zawodowych to jeden z najważniejszych problemów kształcenia na poziomie technikum. Wie o tym niemal każdy nauczyciel przygotowujący uczniów do pracy w niszowych zawodach.

Taką profesją był do chwili obecnej także technik transportu kolejowego. Od ponad 30 lat nie powstał żaden podręcznik do nauki tego zawodu. Przyszedł jednak czas na pozytywne zmiany, które zostały zapoczątkowane w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach.

Od niedawna obowiązuje tam nowy podręcznik do nauki przedmiotów: podstawy ruchu kolejowego oraz technika ruchu kolejowego. To krok milowy w zapełnianiu luki w podręcznikach do kształcenia zawodowego! Książka wyszła spod pióra Jacka Jarockiego – jednego z najlepszych specjalistów z zakresu ruchu kolejowego.
To młody doktorant, który jest zarówno praktykiem, jak i teoretykiem, a co najważniejsze – jednocześnie nauczycielem przedmiotów zawodowych pracującym w tamtejszej placówce. Zna zatem doskonale potrzeby uczniów i metody efektywnego nauczania.

Taki jest też jego podręcznik
kompleksowy, przykuwający uwagę, napisany prostym i zrozumiałym dla każdego językiem. Zawiera jasne, przejrzyste, a co najważniejsze – niezbędne informacje przygotowujące uczniów do egzaminu z kwalifikacji Organizacja i prowadzenie ruchu kolejowego. Dzięki podręcznikowi uczniowie mają szansę na lepsze przygotowanie się do egzaminu zawodowego, który czeka ich już po pierwszych dwóch latach nauki.

Warto zaznaczyć, że to nie tylko jedyna, ale przede wszystkim aktualna pozycja książkowa tego typu dotycząca podstaw i techniki ruchu kolejowego dedykowana młodzieży kształcącej się w zawodzie na poziomie technikum. Powstała bowiem za zgodą PKP PLK S.A. i w oparciu o instrukcje wydawane przez tę instytucję.

Doskonale wpisuje się zatem w kanon podręczników, jakie powinien poznać i posiadać każdy uczeń kształcący się  w zawodzie technik transportu kolejowego. Na pewno okaże się również przydatna w kształceniu w zakresie innych profesji kolejowych, gdzie wymagana jest znajomość zagadnień z dziedziny ruchu kolejowego.

Będzie także doskonałym uzupełniającym źródłem i kompendium wiedzy dla osób przygotowujących się do egzaminu na licencję maszynisty. W opisywanym podręczniku uczniowie znajdą przejrzyste rysunki schematyczne, fotografie oraz barwne ilustracje ułatwiające naukę. Te ostatnie zostały wykonane przez Agnieszkę Czernik, absolwentkę Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach.

Dodatkowym bonusem od autora jest opracowana i umieszczona w książce pula aż 215 pytań testowych z kluczem odpowiedzi. Dzięki nim uczeń może poznać i oswoić się z obecną formułą pisemnej części egzaminu zawodowego, a także lepiej się do niego przygotować.

W pracy nad publikacją czynny udział brał także absolwent Zespołu Szkół w Małaszewiczach i pracownik PKP PLK S.A. – Pan Grzegorz Kwiatkowski, bez którego merytorycznego wsparcia nie powstałby rozdział dotyczący dokumentacji. Ogromnym zaangażowaniem i pomocą służyła także obecna uczennica – Julia Klamerek, która odpowiadała za sprawy organizacyjne i logistyczne w całym przedsięwzięciu.

Nie można zapomnieć także o wkładzie i merytorycznej pomocy nauczycieli Zespołu Szkół w Małaszewiczach, szczególnie Pana Antoniego Paszkowskiego oraz Pana Kazimierza Michalaka – byłego dydaktyka tej placówki.

Książka spotkała się z ogromną aprobatą nauczycieli przedmiotów związanych z ruchem kolejowym, a także z pozytywną opinią środowiska egzaminatorów zawodowych. Serdecznie gratulujemy Zespołowi Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach i Panu Jackowi Jarockiemu. Z niecierpliwością czekamy na więcej!


materiał: Zespoł Szkół w Małaszewiczach
tekst  : Marek Selerski Zespołu Szkół w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama