Piszczac: Dawne obrzędy – kopanie ziemniaków (galeria)

W ramach inicjatywy lokalnej mieszkanki Zahorowa przygotowały obrzęd kopania ziemniaków. Opracowały fabułę i podzieliły się rolami. Zadbały także o stosowne stroje i rekwizyty. Inscenizacja odbyła się w sobotę 7 października na polu. Na początku gospodyni którą zagrała Halina Patrejko sama motyczką kopała ziemniaki. Z pomocą przyjechały do niej wozem konnym sąsiadki i kumy.

Kobiety ubrane w dawne tradycyjne stroje używane na podlaskiej wsi z własnymi narzędziami zabrały się za wykopki. W trakcie pracy dołączył do nich gospodarz, który znosił zebrane w koszyki wykopane ziemniaki. Podczas kopania kobiety rozmawiały na różnorodne tematy używając języka chachłackiego. Plotkowały na temat swoich córek, które muszą wydać za mąż. Narzekały na ciężką pracę na roli. Poruszały sprawy sercowe kobiet. Planowały dla swoich pociech przyszłość a także narzekały na swoich mężów.

Gospodarz co raz narzekał, że kopiące zbierają nie dokładnie i z piachem ziemniaki. Za te kąśliwe uwagi posypały się z ust pracujących nieprzyjemne epitety. W trakcie przerwy gospodyni oddaliła się konno do swoich zabudowań skąd przywiozła obiad na pole. Zanim wszyscy zasiedli do posiłku obmyli ręce z piachu czystą wodą i pomodlili się.

Na przygotowanym na ziemi miejscu do spożycia znalazły się bigos z żeberkami, baranina, ogórki, parowańce, chleb żytni, zmaleć oraz kompot, kawa zbożowa i mleko. Kumy zachwalały strawę i deklarowały chęć pomocy przy kolejnych pracach. Po posiłku wszystkie ze śpiewem na ustach wróciły w rządki.

Gdy prace miały się ku końcowi jak nakazywała tradycja kobiety złapały gospodarza i przeciągnęły go po przekopanym polu. Na koniec wszyscy zgromadzili się przy ognisku. Dawny zwyczaj kopania ziemniaków został sfilmowany i będzie udostępniony publiczności.

Dawny obrzęd jest częścią działań tzw. inicjatyw kulturalnych mieszkańców gminy Piszczac realizowanych przez Gminne Centrum Kultury i sportu w Piszczacu w ramach projektu „Lokalne inspiracje NCK+ w gminie Piszczac” ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017.


materiał: Gminne Centrum Kultury i sportu w Piszczacu
tekst zdjecia : Łukasz Węda
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *