Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Konstantynów: 90 lat strażaków ochotników z Komarna (galeria)

Wczoraj, w sobotę, 7 października 2017 roku, Jednosta Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarnie w gm. Konstantynów obchodziła swoje 90 urodziny. Swoją obecnością strażaków i ich rodziny w tym dniu zaszczycili: wójt Romuald Murawski, bryg. Marek Chwalczuk – zastępca komendanta miejskiego PSP, Riad Haidar wiceprzewidniczący Sejmuku Województwa Lubelskiego, Czesław Pikacz – zarząd wojewódzki OSP, Tadeusz Łazowski – dyr Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej. Dziś obszerny opis, historia jednostki i fotorelacja. Już niebawem pełny film reporterski. Filmiki znajdziecie już też na naszym profilu Facebook.

Po mszy w intencji strażaków, podczas której poświęcono figurę św Floriana i obrazek św. Agaty, poczty sztandarowe w asyście wozów bojowych przeszły drogami Komarna spod kościoła do remizy. To piękny, nowoczesny budynek. Rozbudowany, wyposażony i utrzymany w bardzo dobrym stanie. Widać gospodarską rękę władz gminy ale i mieszkańców Komarna i okolicznych miejscowości które z obiektu korzystają. Także otoczenie jest uporządkowane i doinwestowane: ogrodzenie, brama, parkingi i dojazdy z kostki brukowej, zieleń.

Uroczystość 90 lecia powstania jednostki OSP w Komarnie stała się okazją do przyznania odznaczeń strażackich, i tak:

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego:
Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” został wręczony: Kazimierzowi Soroczyńskiemu – Prokopowicz
Srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: Kamil Daniluk, Jacek Firsiuk, Jan Jakoniuk, Wojciech Szewczuk, Henryk Wachowiec.
Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: Maciej Kapłan, Daniel Laszuk, Dawid Szewczuk, ks. probosz parafii Komarno Stanisław Smoliński, Tomasz Stefaniuk, Wojciech Wiśniewski, Tadeusz Sawczuk.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Białej Podlaskiej,
odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali druchowie: Marcin Celiński, Michał Gruszka, Arkadiusz Kowaluk, Łukasz Peszuk, Mariusz Szamuk, Krystian Sztorc, Mirosław Wyrzykowski, Kamil Domański, Sebastian Mazurkiewicz, Łukasz Sołtysiuk, Łukasz Szylar, Radosław Szymula.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Białej Podlaskiej,
odznaką „Zasłużony Strażak Powiatu Bialskiego” uchonorowano druhów: Stefana Demianiuka, Mariana Laszuka, Leszka Szewczuka

 

Historia i działalność jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarnie, gm. Konstantynów

(opracowanie: Jan Jakoniuk, dyrektor Szkoły Podstawowej w latach 1983 – 2006r, w tym czasie prezes UKS przy szkole. Obecnie w-ce prezes Zarządu Gminnego OSP).

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Komarnie – tak brzmiała nazwa w chwili założenia. Została założona w 1927 roku przez Władysława Jówko z Komarna i innych mieszkańców. W skład jej założycieli wchodzili druhowie: Jówko Władysław, Sawczuk Bronisław, Kowaluk Ignacy, Jan Pawłuczuk; Kazimierz Szarubka, Franciszek Hryciuk, Franciszek Szarubka, Franciszek Korniluk, Jan Filipiuk, Bolesław Szarubka, Kołtan Eugeniusz, Kasjaniuk Antoni,Franciszek Daniluk, Albin Zajden Feld /poch. Żydowskiego/

Pierwszym Komendantem jako założyciel zostaje Jówko Władysław z Komarna, urodzony 4 grudnia 1900 roku.

Pierwszy sprzęt strażacki zakupiony ze środków własnych Władysława Jówki i części pożyczonych za sumę 100 zł, składał się jak na tamte czasy przystało z 1 ręcznej sikawki przenośnej, odcinka węża i jednej prądownicy. Przechowywany był w gospodarstwie komendanta, później w budynku szkolnym.

Społeczeństwo Komarna szybko spłaciło dług założycielowi, zaczęto organizować różnego rodzaju występy i zabawy co znacznie wzbogaciło jednostkę straży.

Z dochodów zakupiono 3 bosaki, jedną drabinę lekką i jedną drabinę ciężką.

Z pomocą przyszedł również ówczesny komendant Straży Pożarnej z Białej Podlaskiej wysyłając komendanta Władysława Jówko na szkolenie do Warszawy. Świetnie wyszkolony w Warszawie w zakresie pożarnictwa komendant, szybko zdobywa uznanie i szacunek miejscowego i okolicznego społeczeństwa.

W okresie pierwszych lat działalności nie jednokrotnie ocalono od pożaru gęsto zabudowaną wieś Komarno, Wólkę Połinowską, czy sąsiednie miejscowości. Do straży wstępują następni druhowie jak: Józef Zieniuk nauczyciel i kierownik Szkoły Podstawowej w Komarnie, Jan Dynkiewicz nauczyciel, Zygmunt Jówko, Paweł Laszczko, Tadeusz Kupidura, Jan Laszuk, Józef Laszuk, Franciszek Popik, Stanisław Dąbrowski, Konstanty Kazimierz.

Pierwszym prezesem zarządu OSP został wybrany. Dynkiewicz Jan – nauczyciel ze Szkoły Powszechnej w Komarnie, który pełnił tą funkcję od 1927 – 1936 r

Ze względu na wyjazd Pana Władysława Jówko do pracy w Warszawie funkcje komendanta OSP od 1930 roku obejmuje Kołtan Eugeniusz, która pełni ją do 1936 r

W następnych latach przedwojennych komendantami byli Stanisław Dąbrowski 1936 – 38 i Jan Tarań 1938 i w okresie okupacji do 1942r.

Straż Pożarna w ówczesnym czasie cieszyła się dużym poważaniem. Jej członkowie, wtym również kobiety, byli krzewicielami życia kulturalnego na wsi. Organizowano zabawy taneczne, loterie, komedyjki i inscenizacje. Za zarobione pieniądze uszyto wszystkim strażakom umundurowanie, zakupiono drewno na budowę strażnicy, wyposażono drużynę w drobny niezbędny nowy sprzęt do gaszenia pożarów.

Za całokształt pracy w pożarnictwie OSP w Komarnie w latach trzydziestych otrzymała od Komendanta z Białej Podlaskiej 12 toporków, 12 pasów bojowych i 12 hełmów żółtych. Sprzęt pożarniczy w czasie okupacji i po wyzwoleniu przechowywany był w gospodarstwie Dziadko Zdzisława z Kolonii Komarno.

Rodzina Jówków i Dziadków położyła duże zasługi w w rozwoju OSP Komarno. Podczas przeglądów stanu technicznego sprzętu jednostka OSP w Komarnie plasowała się na czołowych miejscach, co było zasługą ówczesnych Prezesów, Komendantów i ofiarnej pracy wszystkich druhów.

W czasie okupacji jednostkę wsparło finansowo Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Białej Podlaskiej ofiarowując 2 drabiny Szczerbkowskiego, motopompę M800, 10 odcinków węży W-75 i 6 odcinków W-52. Jednak w okresie wojny przepada zgromadzony materiał na budowę remizy. Niemcy okradają straż z hełmów i innego sprzętu.

Niektórzy członkowie straży zostają aresztowani i wywiezieni do obozów koncentracyjnych. W okresie wojny zgninęłi w obozach koncentracyjnym druhowie strażacy: Tadeusz Kupidura, Zygmunt Jówko, Konstanty Kazimierz, Paweł Laseczko, Ignacy Kowaluk, Jan Laszuk, Franciszek Popik. Pomimo tych tragicznych wydarzeń OSP w Komarnie nie przestaje istnieć i dalej funkcjonowała dla dobra miejscowego społeczeństwa.

Po wyzwoleniu Posterunek Milicji Obywatelskiej i Wójt Gminy Zakanale z siedzibą w Konstantynowie przydzielają Straży Pożarnej w Komarnie poniemiecki „Barak” na remizę.

Z Warszawy powraca Władysław Jówko i ponownie obejmuje funkcje komendanta. Ochotnicza Straż Pożarna w Komarnie nie długo jednak cieszy się „barakiem” remizą. Przez wojska radzieckie sprzęt z baraku zostaje wyrzucony, a barak rozebrany i wywieziony do ZSRR.

Jednak Po wyzwoleniu w szeregi OSP wstępują następni druhowie jak Antoni Daniluk, Wacław Hryniewski, Antoni Filipiuk,Demianiuk Stefan, Stelerzuk Franciszek, Gizan Janusz, Daniluk Michał, Rabczuk Władysław, Mirończuk Jan.

W 1948 roku rozpoczęto budowę remizy strażackiej w Komarnie wyłącznie z własnych organizacyjnych środków finansowych.

Plac pod budowę przekazał pan Aleksander Kołtan. Zgromadzono potrzebne materiały. Cegły cementowe wykonano samodzielnie. Zaangażowanie miejscowej ludności było duże. Z uwagi na trudności materiałowe i brak czasu/ gdyż trzon straży stanowili rolnicy/ budowę remizy zakończono w 1952 roku.

Wielkim działaczem pożarniczym okazał się druh Antoni Daniluk z Wólki Połinowskiej, który pełnił funkcję mechanika i komendanta jednostki od 1943 roku do 1970 roku. Za jego komendantury i Prezesury Antoniego Fiłipiuka ówczesnego kierownika Szkoły Podstawowej drużyna strażacka w Komarnie wprost kwitła w swojej działalności, pomimo trudnych czasów i okoliczności w jakich przypadło im pełnić ta zaszczytną funkcję dla miejscowego i okolicznego społeczeństwa.

Komendant Antoni Daniluk i Prezes w latach 1973-1978 za całokształt swojej działalności w OSP Komarno został odznaczony wysokimi odznaczeniami: Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa:, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.. Oni to wspólnie z nauczycielami, druhami stworzyli nowe warunki dla miejscowej straży.

Druh Filipik Antoni – był bardzo aktywnym działaczem. Wiele mu też OSP zawdzięcza. Dzięki dużemu autorytetowi u władz gminnych, OSP otrzymała od Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Konstantynowie znaczne fundusze na zakup sprzętu i mundurów.

Do 1968 roku sprzęt strażacki był przewożony końmi Zdzisława Dziadko, Jana Mirończuka jak i wynajmowanym ciągnikiem z Kółka Rolniczego w Komarnie.

W 1968 roku OSP w Komarnie otrzymała samochód strażacki Star 20 z Konstantynowa.
Po kasacji starego, wyeksploatowanego samochodu w okresie komendantury Jana Osypiuka z Wólki Polinowskiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Komarnie w 1978 otrzymała beczkowóz strażacki o poj. 2000 litrów. Już samochodem druhowie OSP Komarno brali czynny udział w gaszeniu dużych pożarów we wsi Klepaczew gmina Sarnami, we wsi Zakanale gmina Konstantynów czy innych pobliskich miejscowościach.

Należy podkreślić że w całym okresie działalności, w akcjach ratowniczo-gaśniczych nie zginął żaden z członków straży.

Dzięki staraniom komendanta Jana Osypiuka i Prezesa Antoniego Daniluka rozpoczęto również modernizacje i rozbudowę budynku remizy strażackiej dokonując dobudowy zaplecza socjalnego na organizacje imprez i zabaw.

Przy OSP w tym czasie działały młodzieżowe drużyny pożarnicze chłopców i dziewcząt. Od roku 1978 do roku 1992 funkcje prezesa pełnił druh Kowaluk Kazimierz z Komarna Kolonii. W tym okresie komendantami byli: Zdzisław Hryniewski, Waldemar Czarnecki, Janusz Gizan, Druhowie w tym okresie poza realizowanymi zadaniami statutowymi zajmowali czołowe lokaty w zawodach sportowo-bojowych na terenie Gminy, czy rejonu.

Straż Pożarna za czasu komendantury Waldemara Czarneckiego ze środków uzyskanych z organizowanych zabaw i imprez zakupiła na potrzeby Szkoły Podstawowej w Komarnie nowe pianino.

W roku 1992 Prezesem zostaje wybranych Zygmunt Daniluk, który tą funkcję pełnił do roku 2016.. W okresie jego prezesury funkcję komendantów pełnili w kolejnych latach: Szewczuk Leszek, Marian Laszuk, Robert Szewczuk a od 2007 r do 2016r Kazimierz Soroczyński.

Zadania jakie były realizowane przez druhów OSP Komarno wynikały z potrzeb miejscowego społeczeństwa, zaleceń władz gminnych i powiatowych i możliwościach rozwojowych jednostki. Druhowie w okresie całej swojej działalności czynnie włączali się w życie kulturalne i religijne miejscowej parafii uczestnicząc w różnych akcjach jak pełnienie straży przy grobie w kościele, akcjach likwidujących zalania, podtopienia, usuwanie wiatrołomów i innych akcjach mających wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców okolic Komarna i mieszkańców gminy.

Jako organizatorzy zabaw tak jak ich poprzednicy pozyskiwali drobne fundusze na rozwój swojej działalności. W roku 2002 za Prezesury Zygmunta Daniluka OSP otrzymuje drugi samochód STAR -266 GBM 2,4/8.

Kulminacyjny rozwój OSP Komarno to rok 2003 kiedy to ówczesny dyrektor szkoły Jan Jakoniuk. Wójt Gminy Konstantynów Stanisława Celińska i Prezes OSP jednocześnie jako radny Gminy wskrzesili druhom nowy zapał do pracy i działań. Za pozyskane z Gminy środki dzięki zaangażowaniu wielu druhów wyremontowali zaniedbany budynek strażnicy – nowa posadzka w wozówce, docieplono ściany i sufit, położony szlachetny tynk wewnątrz jak i zamontowano nową bramę wjazdową dla samochodu, w części świetlicowej wymieniono sufit, wycyklinowano podłogę, pomalowano ściany, w zapleczu położono na posadce terakotę, podłączono wodę wraz z montażem boliera na wodę ciepłą. Wyremontowano zewnętrzne sanitariaty do których podłączono wodę.

W części garażowej wykonano pomieszczenie socjalne dla strażaków. Cały budynek został na zewnątrz pomalowany. Na zewnątrz wykonano od strony ulicy nowe ogrodzenie, a nowa brama wjazdowa na plac OSP do dziś pełni swoją funkcję. Wykonano 10 stołów biesiadnych, nowe ławki o stelażu metalowym.

Wszystkie prace projektowe, spawalnicze, montażowe, malarskie itp. wykonywali druhowie w czynie społecznym. Największe podziękowania za udział w pracy i tworzenie dobrego klimatu należą się byłemu radnemu rady gminy Prezesowi Zygmuntowi Danilukowi, innych wspominać nie będę, zostali zapisani w kronice w której całą historię OSP w Komarnie odtworzyłem i zapisałem na ich karatach .

Te wielkie działania sprawiły że w drużynie strażackiej jaką tworzy OSP w Komarnie od nowa została zaszczepiona chęć do działań i wyzwań. Wstępują nowi członkowie, starsi co byli zrezygnowani dalej się udzielają. W wyremontowanej remizie nowym rytmem zatętniło znowu życie. Zaczęły odbywać się wesela, przyjęcia komunijne, osiemnastki i inne uroczystości rodzinne.

Młodzież dzięki użyczeniu Przez Prezesa UKS Jana Jakoniuka sprzętu siłowego dwa razy w tygodni przychodzi na ćwiczenia siłowe czy grę w tenisa stołowego na stołach użyczonych dla druhów

Kulminacyjnym uwieńczeniem tego zrywu do pracy było uzyskanie przez OSP w Komarnie w rocznicę 80-lecia działalności – Sztandaru, wraz z jego odznaczeniem złotym Krzyżem Zasługi dla Pożarnictwa. Ta uroczystość była doniosłą chwilą dla druhów, społeczności lokalnej, była również chwilą by wspomnieć tak jak dzisiaj już w 90-tą rocznicę- tych wszystkich co tworzyli OSP w Komarniej ją zarządzali, w niej pełnili służbę i dla niej się poświęcali.

Biorąc pod uwagę wszystkie działania w historii OSP i ich rozwój „krok za krokiem” czy rok za rokiem – było dzięki ostatnim staraniom Wójta Gminy Druha Romualda Murawskiego – ofiarowaniem społeczności okolic Komarna w roku 2014 obiektu świetlicy na miarę 21 wieku. Dobudowany nowy budynek powiększa budynek poprzedniej świetlico- strażnicy. Powiększony i zagospodarowany zostaje plac parkingowy. Świetlica posiada wszystkie standardy nowoczesności :centralne gazowe ogrzewanie, blok magazynowo kuchenny, salę główną wyposażoną w klimatyzację i wentylację, wewnętrzne sanitariaty i szatnię.

Te wszystkie działania to uwieńczenie prezesury dh. Zygmunta Daniluka.

Rok 2016 Prezesem OSP W Komarnie zostaje dh. Kamil Daniluk syn poprzedniego prezesa. Nowe pokolenie druhów przejmuje pałeczkę działań na pięknej bazie socjalno bytowej, dobrze wyposażonej w sprzęt gaśniczy i posiadających do służby wielu młodych druhów. Niech otrzymane w Jubileuszu 90 -lecia podziękowania za dotychczasowe działania, służbę i pracę będą dla młodych druhów większą zachętą do mobilizacji i działań na rzecz społeczności lokalnej czy gminnej, gdyż pomoc drugiemu człowiekowi w potrzebie nie tylko wynika ze służby czy funkcji, ale jest również na chwałę Bogu jak mówi napis na sztandarze.

[foogallery id=”56056″]


materiał: Radiobiper Konstantynów
temat: OSP Komarno / Komarno
tekst: Jan Koguc / Jan Jakoniuk / Leszek Niedaleki
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama