Zjazd pielęgniarek po 30 latach… (galeria)

Jak to jest spotkać się razem po 30 latach…. ? Ogromna dawka uczuć, wzruszenie, chwila zadumy, uczczenie pamięci osób, których już wśród nas nie ma, ale największa to jednak radość i dobra zabawa w znanym i sprawdzonym gronie. Tak wyglądał wieczór, 29 września w Restauracji Greckiej w Białej Podlaskiej. Właśnie tu, swoją trzydziestą rocznicę “czepkowania” postanowiły spędzić pielęgniarki z Medycznego Studium Zawodowego im. Marii Minczewskiej w Białej Podlaskiej. Dziś krótki opis i fotorelacja. Już niebawem FILM !!

Ciekawostka pierwsza – studium dziś mieści się przy ul. Okopowej, w 1987 roku nauka i “czepkowanie” odbywało się w budynku przy ul. Akademickiej, naprzeciwko AWF – jeszcze do niedawna mieścił się w nim klub fitness a jeszcze wcześniej klub nocny.

Wracamy do roku 1987. Wychowawcą klasy pielęgniarek była dr Stanisława Spisacka, dyrektorem Studium – Alicja Kozawska.

Rocznik pielęgniarek 1985 – 1987, swój upragniony dyplom Pielęgniarki Dyplomowanej otrzymał w dniu 17 czerwca 1987r.
Ciekawostka druga – same piękne panie. Jak uczono robić zastrzyki? Chyba dokładnie tak samo jak dziś. Przyszłe pielęgniarki na sobie ćwiczyły odpowiednie operowanie igłą i strzykawką. Jako podawany preparat posłużyła sól fizjologiczna. To samo dotyczyło pobierania krwi. Gdzie uczyć się najlepiej? W tym przypadku na bólu własnym lub też koleżanek.

Nauczyciele, którzy wtedy wykładali to: Anna Rakowska, Lucyna Szymańska, Barbara Goławska, Rudolf Kantor – te osoby obecne były na spotkaniu – zaproszona była również Danuta Pisarek-Krzak, ale niestety z przyczyn prywatnych nie mogła uczestniczyć w świętowaniu trzydziestolecia “czepkowania”.

W tamtym czasie uczyli również: Helena Popławska, nieżyjąca już Krystyna Bujnik oraz lekarze Maciej Jędrzejkiewicz, Ireneusz Pracoń. Irena Powiłańska uczyła przyszłe pielęgniarki łaciny. Farmaceutyki nauczał Romuald Godlewski, w-fp. Waldemar Nieleszczuk. Wśród wykładowców znajdowali się też: Elżbieta Stocka, płk Jerzy Jakubowski, Andrzej Moś, Włodzimierz Szucki (nie żyje), Jan Żukowski, Ewa Żukowska, Ewa Witkowska, Danuta Tymoszuk – psycholog.

Było to nasze pierwsze spotkanie po 30 latach i mamy nadzieje, że będziemy je kontynuować w latach następnych, okrągłych rocznic. – mówi nam jednak z organizatorek, pielęgniarka dyplomowana z 30 letnim stażem, Ewa Kulińska.

Ciekawostka trzecia – czepkowanie – to najważniejszy moment w życiu pielęgniarek. To moment włożenia na głowę, podczas odbioru dyplomu czepka pielęgniarskiego. To moment przyjęcia na siebie ogromnej odpowiedzialności, celu służenia pomocą ludziom. Niech nam żyją długo nasze pielęgniarki!!!


materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Medyczne Studium Zawodowe / rok 1987 / pielęgniarki
tekst: Ewa Kulińska / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

One comment

  • Urszula Ulman

    Jestem pod wrażeniem, miło mi, że byłam inspiracją dla twoich wyborów życiowych ,a od czego ma się starszą siostrę.
    Super rocznica ,życzę wszystkim wytrwałości i zdrowia oraz następnych spotkań w tym samym składzie.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *