Wisznice: Polsko-Francuska przyjaźń!

W dniach 24-30 września 2017 r. Gmina Wisznice gościła delegację uczniów i opiekunów z zaprzyjaźnionej francuskiej miejscowości Airvault. Wymianę młodzieży zainicjowano w ramach programu ErazmusPlus. Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. „Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” w Wisznicach wspólnie z uczniami Gimnazjum w Airvault realizują projekt „Być odpowiedzialnym obywatelem i aktorem swojego środowiska”.

Goście zakwaterowani byli u rodzin w Gminie Wisznice. Na cały okres przyjazdu zaplanowano szereg zajęć dydaktycznych m.in. zajęcia z obserwacji bioróżnorodności w dolinie rzeki Zielawy, warsztaty z W. Czyżykiem z Nadleśnictwa Włodawa, który młodzież szkolił w zakresie obrączkowania ptaków. Młodzież obserwowała także bioróżnorodność na terenie rezerwatu „Warzewo” oraz wzięła udział w warsztatach ceramicznych i zielarskich w Hołownie. Punktem kulminacyjnym zajęć edukacyjnych było zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego i obserwacje w Poleskim Parku Narodowym. Uczniowie gimnazjów wzięli również udział w wycieczce wzdłuż doliny rzeki Bug, a także zwiedzili Muzeum Ornitologiczne w Kodniu. Przy bogatym planie zajęć dydaktycznych nie zabrakło czasu na integrację przy wspólnych zabawach sportowych, ognisku z kiełbaskami czy nauce tańców regionalnych. Ostatniego dnia goście wzięli udział w konferencji z partnerami i mediami, która odbyła się w Urzędzie Gminy Wisznice. Zwiedzili także Białą Podlaskę, a wizytę w naszej gminie zakończyli wspólną kolacją w Leśnej.

Młodzież połączyła wspaniała więź przyjaźni. Pożegnanie gości było niezwykle wzruszające, nie obyło się bez łez, to chyba największy dowód na to, że projekty wymiany młodzieży pomiędzy Polska a Francją mają sens.

 


materiał: Gmina Wisznice
tekst / zdjęcia: Urząd Gminy Wisznice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *