Łomazy: IX Tatarski Turniej Łuczniczy w Studziance (galeria)

W niedzielę 24 września na terenie Muzeum Wsi Podlaskiej Państwa Józefaciuków w Studziance odbył się 9-ty Tatarski Turniej Łuczniczy. Mimo deszczowej pogody do zawodów stawiło się blisko 30 zawodników i zawodniczek. Po przeprowadzonym treningu uczestnicy ogrzali się przy ognisku przygotowanym przez właścicieli muzeum. Następnie przystąpili do rywalizacji w poszczególnych grupach. Zaczęli zawodnicy do lat 11, którzy strzelali z 15 metrów do słomianej tarczy stojąc oraz z kolana.

Wśród chłopców wygrał Mikołaj Wysocki ze Studzianki, który zgromadził 40 punktów. Drugie miejsce zajął Mateusz Arseniuk z Ortela Królewskiego uzyskując 32 punkty a trzecie Adrian Niedźwiedź z 29 punktami ze Studzianki. Nagrodę Fair Play otrzymał Tomasz Bańkowski z Łomaz. W grupie dziewcząt zwyciężyła Zuzanna Wysocka przed Wiktorią Kowaleńko obie ze Studzianki i Marysią Kwiatkowską z Białej Podlaskiej.

Bardzo zacięta rywalizacja toczyła się wśród chłopców w kategorii 12-15 lat, którzy strzelali z 20 metrów. Po pierwszej rundzie największą liczbę punktów po 39 zdobyli Bartosz Kur z Łomaz i Sebastian Rozwadowski ze Studzianki. W drugiej rundzie strzelania z kolana minimalnie o jeden punkt okazał się lepszy Sebastian Rozwadowski.

Drugie miejsce zajął Bartosz Kur, a na trzecie awansował z szóstego Dawid Wysocki ze Studzianki, który najlepiej strzelał w drugiej rundzie. Wśród kobiet wygrała Klaudia Mackiewicz ze Studzianki, która zapewniła sobie zwycięstwo w ostatnim strzale drugiej rundy. Drugą lokatę zajęła Małgorzata Arseniuk z Ortela Królewskiego, trzecia była Alicja Klimiuk ze Studzianki a czwarta Renata Bańkowska z Łomaz.

Największa liczba zawodników jak co roku rywalizowała w kategorii open. W drodze eliminacji do drugiej rundy przeszła najlepsza dwunastka w której zdecydowanie prowadził dziewięcioletni Szymon Arseniuk z Ortela Królewskiego. Następnie po strzelaniu z kolana w odległości 25 metrów w walce zostało pięciu zawodników z najlepszymi wynikami.

W trzeciej rundzie w strzelaniu w wersji 3 D swoją dominację potwierdził Szymon Aresniuk, który został najmłodszym zwycięzcą tego turnieju w jego dziewięcioletniej historii. Drugą lokatę zajął Bartosz Kur, trzeci był Sebastian Rozwadowski a czwarty Dawid Wysocki.

Najlepsi zawodnicy otrzymali trofea w postaci pucharów i statuetek a wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale. Turniej został dofinansowany przez urząd Gminy Łomazy w ramach realizacji zadania zleconego.