Puchar Lubelszczyzny Nordic Walking finał (galeria)

16 września odbył się Finałowy V Etap V Edycji Pucharu Lubelszczyzny Nordic Walking „ LUBELSKIE TEŻ CHODZI „ 2017r. Gościł tym razem w Parku Radziwiłłowskim Białej Podlaskiej. W Pucharze wystartowało 240 zawodników w kilku kategoriach wiekowych. Klub Biegacza „BIAŁA BIEGA” przygotował trasy Nordic Walking na dystansie 5 i 10 km oraz Półmaraton. Oficialne Wyniki na stronie www.time2go.pl. Nordic Walking, czyli marsz po zdrowie !!!

To nowa forma aktywności fizycznej wymyślona przez specjalistów świata sportu i medycyny w 1997 r., to połączenie marszu fitness z techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje górną połowę naszego tułowia podczas energicznego spaceru.

Jako aktywność ruchowa polecana jest dla wszystkich bez względu na wiek, masę ciała i wyjściowy poziom sprawności fizycznej, budując sprawność sercowo naczyniową, angażując i wzmacniając niemal wszystkie mięsnie, pożerając efektywnie kalorie, odciążając stawy i rozluźniając napięcia mięśniowe. Uprawiany w kontakcie z naturą na świeżym powietrzu, w grupie z innymi ludźmi pod okiem wykwalifikowanego instruktora dostarcza niesamowitych doznań w trakcie treningu i po jego zakończeniu powodując stan euforii, rozluźnienia i dobrej zabawy.

Mówi się, że Nordic Walking na nowo uczy człowieka chodzić! I to prawda! Ten „magiczny” spacer po zdrowie, łączy w sobie to wszystko, co najważniejsze w promowaniu zdrowia i szeroko rozumianej profilaktyki. Nordic Walking to forma ruchu dla każdego – w każdym przedziale wiekowym i o różnym poziomie sprawności fizycznej.

Aspekty zdrowotne i korzyści płynące z regularnego uprawiania Nordic Walking
– jednocześnie angażuje ponad 90 % mięśni całego ciała
– polecany przez fizjoterapeutów przy rehabilitacji
– odciąża kręgosłup oraz stawy kończyn dolnych
– utrzymuje właściwą postawę ciała
– usprawnia układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy
– zwiększa spalanie kalorii nawet o 100% w stosunku do zwykłego marszu
– zmniejsza ból i napięcie mięśniowe w obrębie ramion i karku
– obniża zawartość cholesterolu całkowitego i trójglicerydów
– wzmacnia kości (profilaktyka osteoporozy)
– zwalcza stres, odpręża i relaksuje
– polecany także przy nadciśnieniu, bólach pleców, depresji, cukrzycy, nadwadze, chorobach żył w nogach i po zawale serca.

Zalety Nordic Walking :
– łatwy i szybki do opanowania na poziomie podstawowym
– dla każdej grupy wiekowej
– idealny dla osób niepełnosprawnych oraz osób o przeciętnej sprawnosci fizycznej
– do uprawiania wszędzie i w każdej wolnej chwili
– doskonała forma ruchu dla dzieci i młodzieży, kształtująca właściwą postawę ciała i kreatywność, a w połączeniu z zabawą ucząca współpracy w zespole
– Idealny dla osób wytrenowanych sportowo, na poziomach fitness i sport, dostarczający wiele ekstremalnych wrażeń
jednak dobre opanowanie Nordic Walking wcale nie jest łatwe i wymaga fachowego instruktażu, aby w pełni odnosić korzyści zdrowotne i nie wyrządzić sobie krzywdy. Jeśli dodamy do tego niezaprzeczalne walory towarzyskie podczas treningu w grupie, zalety ćwiczeń na świeżym powietrzu w bezpośrednim kontakcie z naturą podczas długich „uporządkowanych” marszów z wyprostowaną sylwetką, to uzyskujemy sposób na całoroczny trening prozdrowotny możliwy do odbycia w dowolnym terenie bez konieczności poszukiwania centrów fitness i specjalistycznych klubów.

Jedyne, czego potrzebujemy to odpowiednie przygotowanie, dobrze dobrane kije do Nordic Walking oraz poznanie właściwej techniki. Kije do Nordic Walking są oryginalnym atrybutem i jednocześnie przyrządem do ćwiczeń. Wiele osób myli je z kijami trekkingowymi. Trzeba wiedzieć, że trekking jest to piesza wędrówka w teren zazwyczaj górski.

Natomiast Nordic Walking jest rodzajem chodu, a kije do chodu posiadają specjalnie wyprofilowaną rączkę i pasek przytrzymujący dłoń w taki sposób, aby w jednej z faz chodu można było otworzyć dłoń na kijku i w ten sposób ją rozluźnić. Profesjonalne kije do Nordic Walking charakteryzują się jednoczęściową budową.

Nordic Walking to forma aktywności ruchowej w terenie polegająca na marszu z wykorzystaniem kijków, zaadoptowanych od narciarstwa biegowego. Wymyślony przez specjalistów ze świata sportu i medycyny w 1997 roku. Nordic Walking to połączenie marszu fitness z techniką aktywnego wykorzystania kończyn górnych poprzez odpychanie się od podłoża za pomocą specjalnie zaprojektowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje górną połowę naszego tułowia podczas energicznego spaceru.

Kolebką Nordic Walking jest Finlandia i to ona jest krajem, w którym ten sport uprawia najwięcej osób na świecie. Rośnie zainteresowanie tą formą ruchu również w naszym kraju, także w naszym regionie. Promowaniem tej aktywności ruchowej w Polsce zajmuje się Polska Federacja Nordic Walking, która powstała w 2007 roku.

Z dużym powodzeniem organizuje imprezy propagujące ten sport oraz profesjonalnie szkoli swoich instruktorów. Jestem jednym z nich! Nordic Walking jest moją pasją. Zachęcam wszystkich do „nordyckich spacerów” po zdrowie, które jest wartością bezcenną.

W Imieniu Organizatorów Serdecznie Dziękujemy Wszystkim Zawodnikom oraz Kibicom za Udział. Wolontariuszom z Bialskiego Centrum Wolontariatu za Pomoc w Organizacji V Etapu Pucharu Lubelszczyzny. Zapraszamy do Obejrzenia Naszej Fotogalerii z V Etapu V Edycji Pucharu Lubelszczyzny Nordic Walking !!!!!!


materiał: Pucharu Lubelszczyzny Nordic Walking
tekst zdjęcia: Przemysław Treska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *