Reklama

Reklama

Porady Radiobiper: Prawo w cywilizacji Łacińskiej

Posłuchaj ważnego spotu:

U podstaw moralności cywilizacji łacińskiej leży prawo naturalne. Dobro czyń zła unikaj. Jest prawem negatywnym, nie określa czym dobro jest i jakie są jego rodzaje i kiedy należy dane dobro realizować i w jaki sposób. I dlatego człowiek jest podmiotem prawa. Bo człowiek tworzy prawo pozytywne aby zdyscyplinować życie społeczne.

 

Celem prawa w cywilizacji łacińskiej jest człowiek. Nie ład nie porządek tylko człowiek jest celem prawa. To strasznie trudne. Między prawem natury a prawem cywilnym. Między prawem natury a prawem pozytywnym jest moralność.

Człowiek rozpoznaje swoim rozumem dobro, widzi poznaje relacje które są dobre i postanawia prawo. Czym się różni nasza cywilizacja od innych, wszystkich pozostałych? Otóż w naszej cywilizacji istnieje taki porządek:

prawo natury – życie moralne – człowiek – moralność – prawo pozytywne.

Natomiast w innych cywilizacjach tylko prawo istnieje. Prawo pozytywne jako prawo sakralne albo regulamin ustanowiony przez władce. Tylko prawo pozytywne istnieje niezależnie od tego czy jest ustanowione przez Władce czy nabudowane na interpretacji jakiś prawd wiary jak w islamie czy judaizmie.

Wtedy nie ma prawa natury ani nie ma moralności, znika moralność i prawo natury, mamy totalitaryzm. Tam gdzie mamy prawo stanowione przez władce czy mamy prawo sakralne mamy totalitaryzm społeczny.

Człowiek istnieje o tyle o ile jest odbitką prawa, jeśli pasuje do prawa to jest, jeśli nie pasuje to go nie ma, wtedy on sam się eliminuje.

 

Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski.
Plac Wolności 26 pok. 2,
21-500 Biała Podlaska
Tel. 510 490 821

 

 

materiał: Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski, Biała Podlaska
temat: porady prawne Radiobiper
opracowanie: Leszek Niedaleki

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama