Reklama

Porady Radiobiper: Prawo w cywilizacji Łacińskiej

U podstaw moralności cywilizacji łacińskiej leży prawo naturalne. Dobro czyń zła unikaj. Jest prawem negatywnym, nie określa czym dobro jest i jakie są jego rodzaje i kiedy należy dane dobro realizować i w jaki sposób. I dlatego człowiek jest podmiotem prawa. Bo człowiek tworzy prawo pozytywne aby zdyscyplinować życie społeczne.

 

Celem prawa w cywilizacji łacińskiej jest człowiek. Nie ład nie porządek tylko człowiek jest celem prawa. To strasznie trudne. Między prawem natury a prawem cywilnym. Między prawem natury a prawem pozytywnym jest moralność.

Człowiek rozpoznaje swoim rozumem dobro, widzi poznaje relacje które są dobre i postanawia prawo. Czym się różni nasza cywilizacja od innych, wszystkich pozostałych? Otóż w naszej cywilizacji istnieje taki porządek:

prawo natury – życie moralne – człowiek – moralność – prawo pozytywne.

Natomiast w innych cywilizacjach tylko prawo istnieje. Prawo pozytywne jako prawo sakralne albo regulamin ustanowiony przez władce. Tylko prawo pozytywne istnieje niezależnie od tego czy jest ustanowione przez Władce czy nabudowane na interpretacji jakiś prawd wiary jak w islamie czy judaizmie.

Wtedy nie ma prawa natury ani nie ma moralności, znika moralność i prawo natury, mamy totalitaryzm. Tam gdzie mamy prawo stanowione przez władce czy mamy prawo sakralne mamy totalitaryzm społeczny.

Człowiek istnieje o tyle o ile jest odbitką prawa, jeśli pasuje do prawa to jest, jeśli nie pasuje to go nie ma, wtedy on sam się eliminuje.

 

Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski.
Plac Wolności 26 pok. 2,
21-500 Biała Podlaska
Tel. 510 490 821

 

 

materiał: Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski, Biała Podlaska
temat: porady prawne Radiobiper
opracowanie: Leszek Niedaleki

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Biała Podlaska: Protest. „Służyli wiernie jak psy!” dziś rozdają ulotki (galeria)

Relacja z protestu z dnia 15 stycznia, kiedy to na ulicach śródmieścia Białej Podlaskiej można było spotkać aktywistów rozdających ulotki. – Protestujemy i informujemy mieszkańców o niesprawiedliwych zmianach wprowadzonych w emeryturach służb mundurowych. W imieniu wszystkich tych co służyli wiernie jak psy ojczyźnie a zostali potraktowani jak przestępcy przez partię rządzącą. – mówi nam Zenon Trojniel, emeryt policyjny, tak na prawdę bez emerytury a obecnie uczestnik protestu.

Czytaj więcej »

Porady Radio Biper: Kto może uzyskać kredyt gotówkowy bez BIK?

Aby wziąć kredyt gotówkowy w banku, zawsze niezbędne jest spełnienie przez klientów kilku warunków. Kluczową kwestię pełni dobra historia kredytowa w BIK oraz brak wpisu w KRD. Oznacza to, że osoby zadłużone, które wciąż spłacają zobowiązania i nie radzą sobie z terminowym uiszczaniem rat, nie mają szans na otrzymanie kredytu bankowego. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe oferujące kredyt gotówkowy bez BIK. Kto dostanie kredyt gotówkowy?

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Stypendia artystyczne wręczone (film)

Dziś, 22 stycznia, miało miejsce wręczenie stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Biała Podlaska – Michała Litwiniuka. Uroczystość miała miejsce na sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Wydarzenie poprowadziła Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy Prezydenta Miasta. Poznajmy stypendystów!

Czytaj więcej »

Reklama