Kraszewskiego kartki z podróży po XIX wiecznej Europie (zaproszenie)

Już dziś informujemy, o wystawie czasowej pt. „Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego”, która będzie prezentowana w Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie w terminie od 28 lipca 2017 r. do 15 października 2017 r. Wystawa jest przygotowywana w ramach projektu: Organizacja wystawy „Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego.
Rok 2017 jest dla muzeum w Romanowie bardzo ważnym, ponieważ w tym roku mija 55 – lat od momentu powstania Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie oraz 130 rocznica śmierci autora Starej baśni.

Głównym punktem obchodów jubileuszowych będzie wernisaż wystawy „Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego”, który odbędzie się 28 lipca 2017 r. Wystawa ta będzie prezentacją kilku wojaży pisarza na Zachód Europy, które opisane zostały w “Kartkach z podróży 1858 – 1864”. Ta relacja jest jednym z najwybitniejszych i najdojrzalszych artystycznie XIX wiecznych dzieł podróżopisarstwa polskiego poświęconego tematyce grand tour.

Na wystawie zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele i rysunki pisarza powstałe w czasie podróży lub pod jej wpływem. Pokazana również zostanie ikonografia miejsc, zabytków architektury, dzieł sztuki i poloników, które zobaczył Kraszewski, przemierzając “Stary Kontynent”. Zaprezentowane także zostaną portrety polskich emigrantów, których odwiedził w czasie swoich wypraw. Wystawa pozwoli pokazać szerszemu gronu odbiorców mało znaną, a ważną części twórczości J.I. Kraszewskiego, jakim jest podróżopisarstwo.

Wernisaż zostanie poprzedzony Mszą Św. w kaplicy pw. Św. Anny w Romanowie oraz referatem profesor dr hab. Ewy Ihnatowicz.


materiał: Radiobiper
temat: Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie / Sosnówka gmina / Powiat Bialski
tekst: Dorota Demianiuk – kierownik administracyjny Muzeum w Romanowie / Leszek Niedaleki
grafika i opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *