Reklama

Porady Radiobiper: Kara więzienia odbywana we własnym domu? (cz. I)

Od kilku lat w systemie prawnym istnieje możliwość odbywania niektórych kar pozbawienia wolności w warunkach wolnościowych. Dotyczy to sytuacji wymierzenia bezwzględnej kary pozbawienia wolności w wymiarze do roku. A więc może to być zarówno kara w wysokości 3 miesięcy jak i 12 miesięcy.


Porad udziela mecenas Dariusz Daczkowski,
z Kancelarii Prawnej Dariusz Daczkowski,
Plac Wolności 26/2, Biała Podlaska. telefon: 510 490 821.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest możliwość łączenia kilku kar i odbywania ich w systemie dozoru elektronicznego (SDE). Jedynym warunkiem jest by ich łączny wymiar nie przekraczał roku.

Osoba odbywająca karę w SDE w określonych godzinach przebywa w miejscu swojego stałego pobytu. Ma możliwość wykonywania pracy zarobkowej, praktyk religijnych, pobierania nauki jak również wykonywania innych czynności dnia codziennego np. robienia zakupów czy odbierania dzieci ze szkoły.

W miejscu stałego pobytu instalowane jest urzadzenie które rejestruje obecność skazanego w wyznaczonym miejscu. Połączone ono jest bezpośrednio z centralą monitoringu, w której odczytywane są na bieżąco wskazania rejestratora, a w sytuacji oddalenia się osoby monitorowanej podejmowane są rutynowe działania. Skazany przez cały okres odbywania kary w SDE, posiada przy sobie nadajnik (najczęściej w postaci plastikowej opaski założonej na nadgarstek bądź kostkę), który łączy się z rejestratorem umieszczonym w mieszkaniu.

Odbywając w ten sposób karę pozbawienia wolności skazany ma takie same uprawnienia jak osoba przebywjąca w zakładzie karnym, w zakresie udzielenia przerwy w wykonaniu kary, jak też uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia.

 

 

materiał: Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski Biała Podlaska
tekst: Marek Piwoni były oficer SW, Kancelaria Prawna Dariusz Daczkowski
opracowanie: Leszek Niedaleki

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Reklama

Reklama

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Biała Podlaska: Protest. „Służyli wiernie jak psy!” dziś rozdają ulotki (galeria)

Relacja z protestu z dnia 15 stycznia, kiedy to na ulicach śródmieścia Białej Podlaskiej można było spotkać aktywistów rozdających ulotki. – Protestujemy i informujemy mieszkańców o niesprawiedliwych zmianach wprowadzonych w emeryturach służb mundurowych. W imieniu wszystkich tych co służyli wiernie jak psy ojczyźnie a zostali potraktowani jak przestępcy przez partię rządzącą. – mówi nam Zenon Trojniel, emeryt policyjny, tak na prawdę bez emerytury a obecnie uczestnik protestu.

Czytaj więcej »

Porady Radio Biper: Kto może uzyskać kredyt gotówkowy bez BIK?

Aby wziąć kredyt gotówkowy w banku, zawsze niezbędne jest spełnienie przez klientów kilku warunków. Kluczową kwestię pełni dobra historia kredytowa w BIK oraz brak wpisu w KRD. Oznacza to, że osoby zadłużone, które wciąż spłacają zobowiązania i nie radzą sobie z terminowym uiszczaniem rat, nie mają szans na otrzymanie kredytu bankowego. Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe oferujące kredyt gotówkowy bez BIK. Kto dostanie kredyt gotówkowy?

Czytaj więcej »

Biała Podlaska: Stypendia artystyczne wręczone (film)

Dziś, 22 stycznia, miało miejsce wręczenie stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Biała Podlaska – Michała Litwiniuka. Uroczystość miała miejsce na sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej. Wydarzenie poprowadziła Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy Prezydenta Miasta. Poznajmy stypendystów!

Czytaj więcej »

Reklama