Reklama

Odsłonięcie tablicy pamięci Zygmunta Rydzika, zasłużonego Ziemi Dołżańskiej (galeria)

2 lipca w Dołdze miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci Zygmunta Rydzika, budowniczego i kierownika Szkoły Podstawowej w Dołdze w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Uroczystość poprzedziła Msza św. w intencji wszystkich zasłużonych Ziemi Dołżańskiej. Po uroczystościach w sali Zespołu Szkół w Dołdze odbyła się otwarta Sesja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej podczas której m.in. przybliżono postać Zygmunta Rydzika. Wkrótce nasz reportaż filmowy z wydarzenia.

– Zmieniamy trochę formułę, jeśli chodzi o wspomnienia poświęcone ważnym, historycznym postaciom, zjawiskom, wydarzeniom z terenu naszej gminy. Od kilkunastu lat Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Drelowskiej stara się właśnie w pierwszą sobotę i niedzielę lipca w sposób szczególny uczcić takie osoby i wydarzenia. Doszliśmy do wniosku, że warto przybliżyć bohaterów nie tylko samej drelowskiej ziemi ale warto też wyjść na cały teren naszej wspaniałej, bohaterskiej i bogatej historii gminy i dlatego warto upamiętnić szczególnego człowieka, który od czasów odzyskania niepodległości aż do 1940 r., do czasów wojny, gdzie poświęcił życie w obozie pracował dla Dołhy przez te kilkadziesiąt lat, był m.in. budowniczym i kierownikiem, nauczycielem Szkoły Podstawowej w Dołdze. Niestety o tym wielce zasłużonym człowieku już wiele osób zapomniało i w związku z tym naszą powinnością jest o takich ludziach pamiętać i ich odpowiednio uhonorować, dlatego też dzisiaj odbywa się ta uroczystość odsłonięcia tablicy – powiedział Piotr Kazimierski, Wójt Gminy Drelów.

Nasze Towarzystwo odszukuje kart historii ludzi, którzy pozytywnie się zapisują w danym terenie, którzy pozostawili po sobie pozytywny ślad. Dziś z pewnym poczuciem satysfakcji chcę powiedzieć, że jest to siedemnasta Sesja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej, ale po raz pierwszy jest to sesja wyjazdowa. Przez poprzednie lata zachęcałem, aby właśnie nie tylko z Drelowa samego ale też z całego terenu poszukiwano postaci, które pięknie zapisały się na kartach lokalnej historii – wyjaśnia Franciszek Jerzy Stefaniuk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej.

 


materiał: Gmina Drelów
film: Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama