Reklama

Janów Podlaski: Absolutorium dla wójta i sprzedaż ośrodka zdrowia (galeria)

Za nami 19. sesja Rady Gminy Janów Podlaski. Miała miejsce 30 czerwca w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim. Najważniejsze sprawy poruszane na sesji to udzielenie przez Radę Gminy abslolutorium wójtowi Jackowi Hura z wykonania budżetu za rok 2016. Rozliczenie zeszłego roku zamknęło się 5 milionową nadwyżką. Radni postanowili też sprzedać budynek ośrodka zdrowia w Janowie Podlaskim. Niebawem film i pełna relacja z sesji na naszym portalu.

Podczas 19. sesji Rady Gminy w Janowie Podlaskim, wójt Jacek Hura otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu gminy roku 2016. Sprawozdanie z bieżącej działalności złożyły też instytucje gminne: Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna. Radni wysłuchali też informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Janowa i całej gminy w 2016r., przedstawił informacje Mariusz Skiba, asp. szt. z-ca komendanta Komisariatu Policji w Janowie Podlaskim.

Praca wójta, radnych i pracowników Urzędu Gminy przynosi efekty
Mowa o przyjęciu przez Radę Gminy uchwały dotyczącej rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem Wójta Gminy Janów Podlaski z wykonania budżetu za rok 2016. Ok. 7 mln zl. to stan nadwyzki budzetu Gminy Janów Podlaski na koniec I polrocza br. Rok 2016 zamknieto z 5 mln zl. na plusie. To dowod na gospodarnosc ale i na pozytywną i merytoryczną współpracę pomiędzy Wójtem a Radą Gminy w Janowie Podlaskim. Radni, goście i dyrektorzy instytucji gimnnych złożyli wójtowi i skarbnik gminy z tej okazji gratulacje.

Połączenie placówek oświatowych
To kolejna z uchwał jaką radni przyjęli podczas sesji. Wygaszane są gimnazja. Przy obiektach szkoły podstawowej budowane jest właśnie nowe przedszkole w Janowie Podlaskim. Więc i podstawówka i przedszkole będzie w jednym miejscu. To dobry moment na podjęcie reorganizacji. Rada Gminy zrezygnowała z trzech stanowisk kierowniczych w janowskiej oświacie. Od września połączoną placówką Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego (i jeszcze przez dwa lata Gimnazjum) szefował będzie tylko jeden dyrektor – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Janowie Podlaski. To zarówno uproszczenie procedur i zmniejszenie biurokracji ale i wymierne oszczędności. Dyrektor do pomocy będzie miał wicedyrektorów. Wraz z tą uchwałą przyjęto szereg uchwał okołooświatowych dotyczących wynagradzania, zaszeregowania i kryteriów naboru.

Ośrodek Zdrowia w prywatne ręce
To najbardziej kontrowersyjna z podejmowanych tego dnia uchwał. Ostatecznie działki wraz z budynkiem w którym znajduje się Ośrodek Zdrowia Rada Gminy w Janowie Podlaskim postanowiła sprzedać. Koszt remontu tego prawie 30 letniego już obiektu szacowany jest na ok. 1.5 mln zl. Wójt i większość radnych argumentowali o gospodarności sprzedaży obiektu obecnemu dzierżawcy – lekarzowi medycyny świadczącemu w budynku usługi lecznicze.

W umowie sprzedaży zabezpieczone zostaną obowiązki i służebność obiektu na dalsze zachowanie w nim działalności związanej z leczeniem mieszkańców Janowa i całej gminy. Wójt skłonny jest wraz z Radą Gminy podjąć budowę zupełnie nowego, ok. 200 metrów kw. budynku obiektu. Dostosowanego i ekonomicznego pod rezerwację i zabezpieczenie leczenia mieszkańców.

Radni opozycyjni nazwali podjętą uchwałę „uchwałą historyczną” i są przeciw sprzedaży obiektu. Przeciwnicy straszą możliwościa zupełnego zaprzestania leczenia w Janowie po sprzedaży. Zapominają jednak o tym, że leczenie nie tyle uzależnione jest od budynku ale od zaangażowania i obecności samego lekarza w Janowie Podlaskim. Jeśli zabraknie lekarza sam budynek nie pomoże. Janów Podlaski ma szanse i zasługuje na więcej niż jednego lekarza oferującego swoje usługi.


materiał: Radiobiper Janów Podlaski
temat: Janów Podlaski gmina / Rada Gminy w Janowie Podlaskim
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama