Reklama

Polska: 300 stypendystów PLK bliżej kolejowej kariery

Wsparcie finansowe, organizacja praktyk, doposażanie pracowni dydaktycznych – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w edukację przyszłych kolejarzy. Kolejny rok szkolny kończy dziś blisko 300 stypendystów PLK kształcących się na kierunkach kolejowych w 34 szkołach.
Uczniowie z 34 szkół, z którymi współpracują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., po zakończeniu nauki mają możliwość zatrudnienia w spółce. Współpraca ze szkołami to jedno z działań w celu eliminacji luki pokoleniowej na kolei i zatrudniania przygotowanych specjalistów.

Program stypendialny
Inwestycja w kształcenie techników branży kolejowej gwarantuje PLK profesjonalne przygotowanie przyszłej kadry. Rocznie ok. 1000 pracowników PLK nabiera uprawnień emerytalnych. W związku z tym przygotowujemy m.in. nowe miejsca pracy dla młodych ludzi. Fachowa wiedza i praktyczne przygotowanie w szkołach kolejowych ułatwiają im odpowiedzialne pełnienie obowiązków – mówi Grażyna Blicharz, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wsparcie finansowe dla uczniów to jeden z elementów współpracy patronackiej zarządcy infrastruktury ze szkołami o kierunkach kolejowych. Obecnie dotyczy to 34 placówek z kierunkami: technik transportu kolejowego, technik dróg i mostów kolejowych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego.

W tym roku szkolnym co miesiąc stypendia od PLK otrzymywało ok. 300 uczniów klas II, III i IV m.in. z Zespołu Szkół w Trawnikach, Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Gen. Franciszka Kleeberga w Dęblinie i Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach. Najlepsi uczniowie otrzymują dodatkowy jednorazowy bonus finansowy na zakończenie roku szkolnego. O udział w programie stypendialnym mogą ubiegać się uczniowie klas II – IV.

Wsparcie procesu kształcenia
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. organizują praktyki zawodowe dla uczniów. Zapewniają uczniom sprawdzenie wiedzy w kontakcie z doświadczonymi pracownikami i poznanie specyfiki pracy na kolei. Szkoły otrzymują też wsparcie dydaktyczne oraz pomoc w doposażaniu pracowni, gdzie młodzież zdobywa niezbędne umiejętności.

Dla PLK obecnie najbardziej poszukiwanymi pracownikami są specjaliści z inżynierii ruchu, automatyki i branży drogowej. Zainteresowanych absolwentów zapraszamy do śledzenia ofert pracy w zakładce Kariera.

 

 

materiał: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Warszawa
tekst: Mirosław Siemieniec rzecznik prasowy PKP PLK S.A.
zdjęcia: arch. radiobiper.info / Zespół Szkół w Małaszewiczach / Powiat Bialski
opracowanie: Leszek Niedaleki

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz podobne artykuły

Reklama

Ogłoszenie społeczne

Ogłoszenie społeczne

Popularne tematy

Reklama

Popularne tagi

Może cię również zainteresować

Reklama