200-lecie Stadniny Koni Janów Podlaski (galeria)

W tym roku przypada 200-lecie od założenia Stadniny Koni Arabskich Janów Podlaski. Dokładnie w 1817 r. w Janowie Podlaskim powstała najstarsza państwowa stadnina koni arabskich z siedzibą w Wygodzie. Z tej okazji 13 maja odbyło się uroczyste otwarcie obchodów. Dziś kilka słów i galeria zdjęć a już niebawem nasz reportaż filmowy.

Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu odsłonięto uroczyście tablicę pamiątkową na terenie stadniny. W uroczystościach wziął udział m.in. starosta bialski Mariusz Filipiuk, który życzył obecnemu prezesowi dalszych sukcesów a wszystkim pracownikom stadniny podziękował za trud i zaangażowanie na rzecz kultywowania tradycji janowskiej hodowli.

Wydarzenie było zaczątkiem obchodów. W tym roku z tej okazji odbędzie się jeszcze wiele interesujących wydarzeń, m.in.  Zawody Regionalne w WKKW (wszechstronny konkurs konia wierzchowego) połączone z Zawodami Kawaleryjskimi, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sportowych Koni Arabskich, konferencja naukowa na temat koni arabskich i małopolskich, pokaz najlepszych koni XXXIX Narodowego Pokazu Koni Arabskich oraz  Święto Konia Arabskiego,  którego głównym punktem będzie XLVIII Aukcja Pride of Poland.

Trochę historii|

Stadnina na Wygodzie powstała z inicjatywy Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego, za aprobatą cara Aleksandra I. Funkcję dyrektora powierzono wówczas hrabiemu Aleksandrowi Potockiemu. Na samym początku funkcjonowania stadniny zwierzęta dopierano przypadkowo, sprowadzając konie z carskich stajni z głębi Rosji. Jednak już wtedy janowskie konie odznaczały się niezwykłą urodą. Julian Ursyn Niemcewicz będąc w stadninie w 1818 r. zachwycał się urodą koni pisząc potem słowa „po kobiecie piękniejszych stworzeń widzieć nie można”. W 1822 r. do janowskiej stadniny trafia niezwykłej urody koń arabski czystej krwi Alabadżanek, odkupiony przez słynnego podróżnika i awanturnika, emira Wacława Rzewuskiego – mickiewiczowskiego Farysa. Dokupiono też kilka koni czystej krwi angielskiej, z których najsłynniejszy był Sorcerer. Takie były początki, kolejne lata to wzloty i upadki hodowli głównie przez wydarzenia związane z I i II wojną światową. Jednak stadnina zawsze podnosiła się z trudnych momentów i dziś jest znaną marką, dzięki między innymi słynnym międzynarodowym aukcjom koni arabskich, które przyciągają rokrocznie hodowców z całego świata.

Janowska stadnina jest również wyjątkowa nie tylko z uwagi na wspaniałe konie, ale również zabytkowy zespół stajni, z których dwie najstarsze pochodzą z pierwszego okresu funkcjonowania, jak piękna stajnia Zegarowa z 1841 r., czy stajnia Czołowa z 1845 r., obie zaprojektowane przez znanego architekta Henryka Marconiego. Do tego warto wspomnieć o pięknym założeniu parkowo-krajobrazowym z XVIII i XIX w. na którym znajdują się zabudowania stadniny.

 


materiał: Gmina Janów Podlaski
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
zdjęcie archiwalne: Ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *