Porady Radiobiper: Przeglądamy ofertę laptopów 13-calowych

Kompaktowe i lekkie urządzenia cieszą się popularnością zarówno wśród klientów biznesowych, jak i miłośników podróżowania. Zmieszczą się do każdej torby i mogą być użyte nawet w ciasnych samochodach czy busach. Co jeszcze decyduje o ich przydatności?

 

Jak się okazuje, czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu urządzeń jest naprawdę sporo. Niewielkie rozmiary to bowiem nie wszystko. Taki laptop musi jeszcze zagwarantować obsługę wszystkich najważniejszych programów oraz odpowiednią wytrzymałość. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy dla Was dwie propozycję – jedną od firmy Dell, a drugą od Apple.

Dell XPS
Jak wiadomo, na rynku dostępnych jest kilka wersji tego laptopa. Zakupić możemy bowiem model 12-, 13- lub 15-calowy. My skupimy się na tym drugim.

Na wstępie należy zaznaczyć, że dysponuje on dotykowym ekranem, dlatego równie dobrze może pełnić rolę sporego tabletu. Sama matryca gwarantuje bardzo wysoką jakość generowanego obrazu – wartości parametrów luminancji, kontrastu, głębi kolorów i katów widzenia zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Szczególnie polecane są wersje pracujące w rozdzielczości QHD. Oczywiście matryca dysponuje matową powłokę, dzięki czemu doskonale sprawdzi się nawet przy sporym nasłonecznieniu.

Mocną stroną laptopa Dell XPS jest również jego rozbudowany (jak na tę klasę sprzętu) zestaw złączy. Użytkownicy mogą skorzystać między innymi z jednego portu USB 3.1 dwóch USB 3.0 oraz czytnika kart. Na uwagę zasługuje również podświetlana klawiatura, która również podnosi komfort korzystania z urządzenia.

Parę słów warto powiedzieć także o najważniejszych podzespołach, z których korzysta Dell XPS. Do czynienia mamy z urządzeniem o niskim poborze energii, dlatego nie należy spodziewać się cudów. I tak też jest w rzeczywistości. Laptop korzysta wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej, dlatego nie będzie w stanie obsłużyć zaawansowanych programów graficznych czy szczególnie wymagających gier komputerowych. Nie do tego jednak został on stworzony.

Jeżeli chodzi o procesory, firma Dell zdecydowała się na wykorzystanie niskonapięciowych modeli Intela szóstej generacji. Takie układy jak i7-6600U czy i5-6200U są gwarancją wysokiej kultury pracy i bardzo przyzwoitych osiągów. Podsumowując, Dell XPS 13 okaże się doskonałym laptopem mobilnym, którego wykorzystać możemy zarówno do pracy, jak i do rozrywki – mowa tu przede wszystkim o odtwarzaniu filmów i muzyki, korzystaniu z aplikacji internetowych czy obsłudze niewymagających gier.

Apple MacBook Pro 13
Propozycja firmy Apple kusi między innymi doskonała obudową, która nie tylko prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale jest również niezwykle wytrzymała i przy tym lekka (ok. 1,37 kg). Wszystko to sprawia, że laptop nie będzie ciążył nam w podróży.

Uwagę zwrócić należy również na 4 złącza Thunderbolt 3, które dla osób niezaznajomionych z urządzeniami promowanymi symbolem nadgryzionego jabłka mogą okazać się niewystarczające, jednak po pewnym okażą się bardzo wygodne w użyciu. Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych podzespołów, należy zwrócić uwagę, że najnowsze wersje Apple MacBook Pro 13 wyposażone zostały w Touch Bar, czyli elektroniczny panel sterowania umiejscowiony bezpośrednio nad klawiaturą. Umożliwia on obsługę najważniejszych ustawień systemu i niektórych programów.

Jeżeli chodzi o wydajność, na szczególną uwagę zasługuje dysk twardy SSD o pojemności 1 TB (Dell XPS 13 dysponuje przestrzenią dyskową wynoszącą 256 GB). Gwarantuje on jednocześnie bardzo szybkie działania i możliwość przechowywania sporych plików. Apple MacBook Pro 13, podobnie jak laptop firmy Dell, korzysta z niskonapięciowych procesorów Intela i pamięci RAM typu DDR3.

Wyposażony został również w wysokiej jakości matrycę IPS, która zagwarantuje odpowiednie doznania wizualne. Laptop od Apple wpisuje się bardziej w segment biznesowy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystali z niego również inni fani multimedialnych urządzeń z wysokiej półki jakościowej.


materiał: materiał partnera wydawniczego
opracowanie: Leszek Niedaleki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *