Reklama

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej (galeria)

26 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej odbył się Dzień Otwarty. Wzorem lat ubiegłych szkoła zorganizowała specjalną akademię, przygotowaną przez wychowanków oraz nauczycieli. Dzieciaki wystawiły m.in. specjalne przedstawienie oraz zaprezentowały swoje talenty muzyczne i taneczne. Obejrzeć można było ponadto prace plastyczne i rękodzieło, jakie tworzą wychowankowie na zajęciach oraz w różnych kołach zainteresowań. Rodzice mogli natomiast uzyskać pełną informację na temat oferty edukacyjnej szkoły.

Przypomnijmy, że Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej tworzą: Szkoła Podstawowa Specjalna z Oddziałem Przedszkolnym, Publiczne Gimnazjum Specjalne oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Placówka ponadto realizuje program Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.

Dzień otwarty, był również okazją do zwiedzenia szkoły, można było zobaczyć klasy, pracownie i inne pomieszczenia,jak chociażby świetlica czy stołówka szkolna.

Korzystając z możliwości dowiedzenia się więcej o ofercie szkoły, poprosiliśmy o rozmowę z Barbarą Trochimiuk – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej.

RB: Jaka jest aktualna oferta placówki, co jest jej wyróżnikiem?

Barbara Trochimiuk: Od trzech lat prowadzimy program Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, a więc terapię dla dzieci od 0 do 8 roku życia. Myślę, że mamy bogatą ofertę. Mamy integrację sensoryczną, zajęcia z psychologii, pedagogiki, terapię logopedyczną, terapię krzyżowo-czaszkową, terapię ręki, rehabilitacje i wiele innych. Wszystko realizowane jest u nas na miejscu.

RB: Ile osób obecnie bierze udział w programie Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka w placówce?

Barbara Trochimiuk: W tej chwili mamy 68 dzieci, a od września na pewno będzie również ponad 60 dzieci. Już w tej chwili mamy 57 pełnych dokumentacji, które do nas złożono z wnioskiem o przyjęcie dziecka.

RB: Jaka jest droga, aby móc skorzystać z zajęć w ramach programu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka?

Barbara Trochimiuk: Jeżeli wychodzi, że przy porodzie jest  jakiś uraz, czy dziecko z Zespołem Downa, czy z porażeniem, lub jeśli np. na etapie przedszkola, nauczyciele zauważą, że dziecko trochę odstaje od rówieśników, wtedy informuje się o tym rodziców i wtedy rodzic udaje się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i tam dziecko jest badane. Wydawana jest wówczas opinia, z którą rodzice przychodzą do nas, opinia jest warunkiem koniecznym. Dodatkowa wymagana jest zgoda rodziców na przyjęcie dziecka na terapię.

RB: Czy zajęcia są bezpłatne?  Jaka jest również norma godzinowa?

Barbara Trochimiuk: Tak, zajęcia odbywają się bezpłatnie, Ministerstwo daje na to pieniążki, choć chciałoby się żeby tych godzin było więcej. Dziś jest osiem godzin na dziecko w miesiącu i uważamy, ze to trochę za mało. Jakby było dwa razy tyle, byłoby wówczas o wiele lepiej.

RB: Z jakich miejscowości trafiają głównie do Was dzieci?

Barbara Trochimiuk: Trafiają do nas dzieci i młodzież spod Kodnia, Wisznic, Międzyrzeca Podlaskiego, Rokitna, Janowa Podlaskiego, Zalesia, Piszczaca i oczywiście z Białej Podlaskiej, a więc z terenu całego powiatu bialskiego.

RB: Ilu obecnie pracuje nauczycieli w placówce?

Barbara Trochimiuk: Obecnie pracuje u nas, aż 62 pedagogów. Nauczyciele, są jednocześnie terapeutami. Jest to bardzo dobrze wykwalifikowana kadra, która ma ukończone nawet po kilka kierunków studiów z zakresu terapeutyki.
RB: Jaki jest tryb nauki w szkole?

Barbara Trochimiuk: Jest taki sam, jak w normalnej szkole. Podstawa programowa dla dzieci z lekkim upośledzeniem jest taka sama, jak dla dzieci w normie intelektualnej. Natomiast dla dzieci z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności jest inna podstawa programowa a dla dzieci z głęboką niepełnosprawnością jest jeszcze inny program. Tam bardziej kładzie się nacisk na terapię i rehabilitację. Młodzież może uczyć się u nas do 24 roku życia. Natomiast młodzież z głęboką niepełnosprawnością do 25 roku życia. Jest również możliwość wydłużenia cyklu edukacyjnego w przypadku, kiedy dziecko np. opuszcza dużo zajęć z uwagi na chorobę. Warto wspomnieć, że mamy również przy szkole oddział przedszkolny i myślimy również o możliwości otworzenia drugiego oddziału, bo dzieci w wieku przedszkolnym z roku na rok jest coraz więcej u nas.

RB: Dziękujemy serdecznie za rozmowę.

>> STRONA WWW SZKOŁY <<
>> PROFIL SZKOŁY NA FACEBOOKU <<


materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama