Na wycieczkę do Brześcia na Białorusi bez wizy do końca 2017 roku?

Jak czytamy na białoruskim portalu “NewsTUT.by” jeszcze przed końcem bieżącego roku podjęta ma być decyzja o rozszerzeniu strefy bezwizowej “Puszcza Białowieska” o miasto Brześć. Informację taką podał białoruski Minister Sportu i Turystyki Alexander Shamko. Przypomnijmy, że podobna strefa bezwizowa funkcjonuje już dziś i obejmuje Kanał Augustowski z miastem Grodno i terenami przyległymi.

Obecnie grupa robocza zajmuje się się analizą funkcjonowania strefy na Grodzieńszczyźnie, aby wypracować na podobnych zasadach nową strefę bezwizową na terytorium Białorusi, obejmującą białoruską część Puszczy Białowieskiej oraz Brześć i okolice. Władze liczą, że dzięki temu ruch turystów zwiększy się znacznie w tym obszarze. Turyści będą mogli tym sposobem zwiedzić prócz Puszczy Białowieskiej również Brześć i okolice a jest naprawdę, co zobaczyć. Już sama wycieczka do Brześcia, miasta o blisko 1000 letniej historii, wielkością zbliżonemu do chociażby Lublina, wydaje się warta skorzystania z bezwizowego przekroczenia granicy.

Procedura ruchu bezwizowego obowiązującego dziś w strefie Kanał Augustowski – Grodno i okolice oraz Puszcza Białowieska wymaga posiadania ważnego paszportu, wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego, kwoty pieniędzy (minimum ok. 92 PLN na każdy dzień pobytu) oraz wydrukowanego zezwolenia. Pozwolenie takie w przypadku Grodna i Kanału Augustowskiego możemy uzyskać jedynie z pomocą akredytowanych operatorów turystycznych. Listę biur świadczących usługi znajdziemy na tej STRONIE. Koszt uzyskania pozwolenia wynosi ok. 40-50 PLN w zależności od liczby turystów, których chcemy zgłosić do przepustki. Pozwolenie zostaje wydawane drogą elektroniczną w przeciągu kilku minut. Przepustka umożliwia pobyt na wyznaczonym obszarze do 5 dni.

W przypadku Puszczy Białowieskiej można zarejestrować się samemu poprzez tą STRONĘ. Wypełnia się elektroniczny formularz i dokonuje opłaty za wycieczkę w wysokości 10 rubli (ok. 21 zł), system przyjmuje karty kredytowe. Uzyskana przepustka pozwala na przebywanie w wyznaczonej strefie “Puszcza Białowieska” maksymalnie do 3 dni. Prawdopodobnie, kiedy w życie wejdzie dekret rozszerzający strefę o Brześć i okolice, zasady będą podobne, jak w przypadku Grodzieńszczyzny.

Nowa strefa, jak podaje minister Alexander Shamko, może być również poszerzona o całe rejony: Brzeski, Kamieniecki oraz Żabinecki, co wraz z funkcjonującą strefą na Grodzieńszczyźnie pozwoli na zwiedzenie bez wizy sporego fragmentu zachodniej Białorusi.

Czekamy na rozwój wypadków i będziemy informować o postępach w pracach nad uruchomieniem nowej strefy bezwizowej na terytorium Republiki Białoruś.

 


materiał: Białoruś
zdjęcie: Jakub(OvO)Sowa
źródło: https://news.tut.by/society/537873.html

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *