Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Spotkanie poświęcone literaturze Nigerii w bialskiej bibliotece (galeria)

28 lutego w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie poświęcone literaturze Nigerii, które poprowadził dr Emmy Erobi. Obecni usłyszeli m.in. o pisarzach z Czarnego Kontynentu oraz poruszanych przez nich tematach w swojej twórczości. Literatura Nigerii była również dobrym przyczynkiem do wysłuchania ciekawych informacji o kulturze, tradycji i historii tego kraju.

Współcześni pisarze afrykańscy pojawili się na początku XX w. podczas walki z imperializmem z wyraźną misją, zaangażowaniem się w tą walkę, aby przyczynić się do globalnego sprzeciwu przeciw kolonializmowi i niewolnictwu. Tworzyli literaturę kwestionującą ideę kolonializmu i dominacji władzy na kontynencie – powiedział na wstępie dr Emmy Erobi

Gość zaprezentował kilkanaście przykładów pozycji pisarzy nigeryjskich, którzy stali się znani i tłumaczeni na wiele języków. Warto wymienić tu, choć kilka nazwisk. Chinua Achebe – którego głównym poruszanym tematem, są problemy społeczne, polityczne i kulturowe, tuż po odzyskaniu niepodległości Nigerii; T.M. Aluko – autor powieści, w których skupia się na współczesnych problemach Nigerii, jak chociażby korupcja; Cyprian Ekwensi – autor książek dla dzieci, jeden z czołowych pisarzy współczesnej Nigerii; Wole Sominka – laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dramaturg, prozaik i poeta nigeryjski. Napisał kilkadziesiąt niezwykle cenionych w świecie literatury i sztuki tomików poezji, powieści i sztuk teatralnych czy współczesne powieściopisarki Choga Regina Egbeme i Chimamanda Ngozi Adichie.

Warte podkreślenia jest, że większość autorów afrykańskich pisze o sprawach społecznych i politycznych, o problemach i bolączkach życia codziennego, znanych z własnego doświadczenia, miejsca gdzie się urodzili.

Emmy podczas prezentacji opowiedział również wiele ciekawostek związanych z Nigerią, jak chociażby związki Polski z tym krajem. Mówił o znacznym udziale polskich firm w rozwój Nigerii. Podkreślił, że Polska była pierwszym dawnym krajem komunistycznym z którym Nigeria zawarła dyplomatyczne i ekonomiczne stosunki. Tłumaczył to podobną mentalnością obu narodów, podejściem do istotnych spraw, jak chociażby rodzina. Współpraca – jak podkreślił – między naszymi państwami, do dnia dzisiejszego układa się bardzo dobrze.

Emmy Erobi urodził się w Nigerii w stanie Unugu, położonym na południu kraju. Doświadczył jako dziecko wojny, widział na co dzień głód i śmierć. Emigrował na studia do Polski, jak mówi – z zamiłowania do naszej historii i kultury. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, kierunek Stosunki Międzynarodowe. Doktorat ukończył w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jako dziennikarz pracował m.in. w Afryka Radio i Radio Polonia. W Polsce współpracował z gazetami „Czas”, „Perspektywy”, „Newsweek”, „Gazeta Wyborcza”. Jest akredytowanym mediatorem w ramach Polskiego Centrum Mediacji. Mieszka od blisko 20 lat w Polsce, obecnie w Białej Podlaskiej. Pracuje, jako wykładowca na prywatnych uczelniach prowadząc wykłady m.in. na tematy „współczesne konflikty etniczne”, „polityka i konflikty Bliskiego Wschodu”. Hobbystycznie pracuje nad wprowadzeniem mediacji w grupy rówieśnicze dzieci i młodzieży celem rozwiązywania i unikania niepotrzebnych konfliktów.

[foogallery id=”14532″]

 


materiał: Biała Podlaska miasto
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama