Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Niezwykły zimowy wieczór” – Jubileusz grup tanecznych „Macierzanka” i „Figiel” (galeria)

W sobotę 18 lutego w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Sworach obchodzono jubileusz 15 – lecia działalności artystycznej Młodzieżowej Grupy Tanecznej „Macierzanka” oraz Dziecięcego Zespołu Tanecznego „Figiel”. Koncert „Niezwykły zimowy wieczór” wprowadził gości w muzyczno-taneczny klimat. Dziś relacja i galeria zdjęć a już niebawem nasz reportaż filmowy z wydarzenia.

Jubilaci oraz zaproszone zespoły, dali razem piękny pokaz swoich talentów i umiejętności, czym dostarczyli mnóstwo pozytywnych wrażeń wizualnych, jak i słuchowych. Zgromadzona licznie publiczność obejrzała aż kilkanaście występów członków grup „Figiel” oraz „Macierzanka” oraz specjalnych gości m.in. „Muzykujących Rodziców” oraz „Szalonych Zubowiczek”.

Prześledźmy w telegraficznym skrócie, co można było obejrzeć i usłyszeć podczas tego wyjątkowego wieczoru.  Pierwszy występ pt. „Rockandrollowy zawrót głowy” wykonała „Macierzanka. Grupa przygotowała specjalnie na jubileusz taniec o charakterze rock and roll’owym w którym znalazły się elementy akrobatyczne. Grupa „Figel” z Sitnika zatańczyła publiczności karnawałowy walczyk pt. „Nieznośna lekkość bytu”. Chwilę później swój debiutancki występ zaprezentowała grupa „Figiel” ze Swór. Piękny taniec pt. „Śniegowa polka” bazował na tradycyjnej polce w oryginalnym folkowym stylu. Nie mniej interesujący okazał się wspólny występ „Macierzanki” i „Oldbojów” z układem o charakterze folkowym, łączącym kroki tradycyjnych tańców polskich i ukraińskich z bardziej współczesnym rock and rollem. Po nich przyszedł czas na młodszą grupę „ Figiel” ze Styrzyńca. Najmłodsze dzieciaki zaprezentowały taniec pt. „Taki ze mnie mróz”, występ oczywiście bardzo się spodobał i został nagrodzony niezwykle gromkimi brawami publiczności.

Po nich przedstawicielka zespołu „Figiel” z Sitnika zaprezentowała układ solowy o charakterze folkowym oparty na technice disco – dance. Warto podkreślić, że Tancerka za wykonanie tego układu otrzymała w 2016 r. II miejsce w I Przygranicznym Konkursie Tańca Folkowego „Folkowe Impresje” w Sworach. Po układzie solowym wystąpił tym razem zdobywca I miejsca miejsce w kategorii solo i duet tegoż konkursu zespół „Krajka” z Drohiczyna, który zatańczył „kujawiaka – taniec zakochanych”. Chwilę później na scenę wkroczyła Młodzieżowa Grupa Taneczna „Macierzanka”, która zaprezentowała premierowy walc wiedeński pt. „Serce Kaja” do znanej wszystkim historii Gerdy i Kaja z baśni o złej Królowej Śniegu. Ciekawym punktem programu był występ „Szalonych Zumbowiczek”, które, na co dzień ćwiczą na zajęciach prowadzonych w placówkach GOK w Perkowicach, Sworach, Styrzyńcu i Sitniku. Przebojowy debiutancki występ pań pt. „Zumba na święta” przykuł zdecydowanie uwagę publiczności. Po nich przyszedł czas na kolejny styl tańca a mianowicie hip-hop w wykonaniu starszej grupy „Figiel” ze Styrzyńca, z premierowym układem pt. „Uśpione zabawki”.  Nie lada gratką dla widzów była prezentacja wielokrotnie nagrodzonego układu o charakterze folkowym, w technice tańca współczesnego pt. „Czytadło”, który przedstawiła Młodzieżowa Grupa Taneczna „Macierzanka”.

W przerwie między występami odbyła się loteria, w której do wygrania były trzy obrazy na płótnie przedstawiające Jubilatów. Każdy chętny mógł za kwotę 10 zł kupić dowolną liczbę kuponów, które brały udział w losowaniu. Warto dodać, że kwota uzyskana podczas loterii i sprzedaży pamiątek okolicznościowych z wiązanych z zespołami, które można było również nabyć została przeznaczona na koszty związane z wyjazdem MGT „Macierzanka” na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Marelandia Cesenatico” do miejscowości Rimini we Włoszech, na którzy młodzież wraz z instruktorem wybiera się w lipcu 2017 r. Losowanie nagród z udziałem małej pomocniczki przebiegło sprawnie i trzej szczęśliwcy z publiczności szybko stali się właścicielami pięknych obrazów.

Po losowaniu nagród rozpoczęła się druga część koncertu. Na początek wystąpił duet: Gabriela Liniewicz i Mateusz Juszczuk z grupy „Oldboje”. Zaprezentowali stylizowany walczyk opoczyński pt. „Wieczorna schadzka”. Później przyszedł czas na występ odważnych „Muzykujących Rodziców”, co było zaplanowaną niespodzianką dla Jubilatów. Rodzice zaśpiewali piosenkę „Śniegowy bałwanek” wzbogacając występ grą na bum bum rurkach. Po nich na scenę wkroczył ponownie zespół „Krajka” z Drohiczyna, który zaprezentował ciekawy układ pt. „Kupalnocka – Wianeczek” nawiązujący do obrzędu Nocy Kupały. Przed głównym finałem koncertu na scenie wystąpili Krystyna Golian, Renata Adamiuk,  Damian Stefański oraz Julia Teodoruk, którzy razem zaśpiewali utwór „Piosenka na zły czas”.

Podczas tak ważnego święta, nie mogło oczywiście zabraknąć życzeń, które złożył Jubilatom m.in. Starosta Bialski Mariusz Filipiuk, Wójt Gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk, Dariusz Chorąży – Dyrektor GOK w Białej Podlaskiej, reprezentanci zespołów i grup tanecznych biorących udział w koncercie, jak i przedstawiciele lokalnej społeczności. Jubilaci otrzymali również wiele listów gratulacyjnych, dyplomów jak i innych wyróżnień. Jedną z nich był okolicznościowy grawerton i dotacja pieniężna w wysokości 5 tys. zł, którą na ręce Agnieszki Bieńkowskiej – choreograf, głównej organizatorki Jubileuszu wręczył Wiesław Panasiuk. Pamiątkowe dyplomy i upominki otrzymali również członkowie grup. Serdecznych życzeń i ciepłych słów nie było końca.

Finał Jubileuszu dopełnił całość atrakcji tego wieczoru. Wpierw na scenę wkroczyły wszystkie grupy taneczne „Figla” oraz „Macierzanki” i zaprezentowały układ w stylu disco – dance pt. „Pomocnicy Mikołaja”. Program artystyczny zamknął „Kotylionowy walczyk” – zabawa taneczna, w której wzięło udział na parkiecie kilkanaście losowo dobranych par.

Ostatnim już punktem oficjalnej części jubileuszu był specjalny okolicznościowy tort, gromkie odśpiewanie „sto lat” oraz pamiątkowe zdjęcia.

Po części oficjalnej dla członków grup oraz zaproszonych gości odbył się bankiet przy suto zastawionych stołach, gdzie bawiono się do późnych godzin nocnych.

Warto na koniec nadmienić, że całą oficjalną część Jubileuszu prowadził z nieudawaną radością nasz redakcyjny kolega Mariusz Maksymiuk. Nasza cała redakcja Radio Biper dołącza się do życzeń dla Jubilatów i życzy wszystkim członkom grup jak i ich instruktorom dalszych sukcesów i radości z realizacji swojej pasji.

[foogallery id=”11015″]

 


materiał: Gmina Biała Podlaska
tekst: Jakub(OvO)Sowa / GOK w Białej Podlaskiej
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama