Reklama

Sylwetki Powiatu Bialskiego: Mariusz Kostka – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej

Mariusz Kostka ma 41 lat. W Radzie Powiatu reprezentuje: Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybrany z okręgu 5 gmina Międzyrzec Podlaski, gmina Drelów. Mariusz Kostka posiada wykształcenie wyższe, jest magistrem zarządzania, ukończył również studia podyplomowe – analityk zarządzania, oraz Międzynarodowe Studium Doktoranckie – instytut naukowy ORGMASZ. Kostka jest również Prezesem Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania (BLGD). Menedżer i mąż. Żona Monika jest przedsiębiorcą.

 

– Wybrany do samorządu po raz pierwszy zostałem w 2006 roku. A radnym zostałem ponieważ zauważyłem możliwość wprowadzenia zmian. Otwierały się nowe perspektywy jakie niosła przynależność Polski do UE. Pojawiły się nowe możliwości pozyskiwania środków europejskich, ale przede wszystkim możliwość większego zaangażowania środków publicznych na teren gmin Międzyrzec Podlaski i Drelów. – mówi Mariusz Kosta. Cel to aby okręg który reprezentuje był lepiej i skuteczniej lobbowany, a inwestycje realizowane były właśnie na tym terenie.

Będąc radnym udało się:
Ubiegając się o mandat radnego, Mariusz Kostka założył, że każdego roku na obszarze z którego został wybrany będzie przeprowadzona minimum jedna inwestycja drogowa. Przez 10 lat sprawowania mandatu dotrzymał swojego zobowiązania, co nie znaczy że tylko inwestycje drogowe są dla niego ważne. – Na terenie Międzyrzeca funkcjonują 3 szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat, szpital i zamiejscowy oddział powiatowego urzędu pracy. Nauka i ochrona zdrowia są również bardzo istotne. Wszystkie 3 szkoły są bardzo dobrze wyposażone, swoim wyglądem zewnętrznym też nie grzeszą dzięki staraniom moim i moich kolegów radnych. Szpital corocznie realizuje projekty z udziałem środków europejskich. – mówi Kostka.

Nad czym obecnie pracuję?
Kostka jest członkiem Komisji Budżetu i Finansów, jak również Komisji Rolnictwa, Gospodarki i Infrastruktury. – To w tej komisji najwięcej się udzielam, priorytety, tematy, działania, zadania jakie podejmuję obecnie, które teraz mnie pochłaniają, bulwersują angażują. Jest tego dużo. – mówi Kostka.

W przyszłości ważne będzie?
Biorąc pod uwagę uwarunkowania geopolityczne, Mariusz Kostka uważa, że można się spodziewać znacznego zmniejszenia dostępu do zewnętrznych środków finansowych po 2020 roku, dlatego bardzo ważną rolę odgrywa dzisiaj Zarząd Powiatu, który we współpracy z radnymi musi określić priorytetu wydatkowania środków publicznych, zgromadzenia jak największej ilości środków na wkład własny niezbędny do realizacji przedsięwzięć. Dzisiejsza pozytywna i owocna współpraca Zarządu Powiatu i Rady Powiatu wróży dobrze na przyszłość.

O obecnej Radzie Powiatu:
– Skład Rady ewaluuje co kadencję. Zdarzały się osoby, które nie bardzo wiedziały w jakim charakterze znalazły się składzie rady i tak naprawdę po co sprawują mandat radnego. Obecna Rada to doświadczone osoby, samorządowcy, przedsiębiorcy, ludzie którzy wiedzą, że sprawowanie mandatu to służenie społeczeństwu. – stwierdza wiceprzewodniczący Kostka.

Współpraca w Zarządzie Powiatu:
– Współpraca z Zarządem Powiatu układa się bardzo dobrze. – mówi Kostka. Zarząd patrzy na powiat globalnie, rozwiązuje problemy dotyczące całego obszaru powiatu a nie tylko jakichś jego części. Obecnie największym wyzwaniem dla Zarządu ale również całej Rady będzie zabezpieczenie transportu publicznego po 2018 roku. – Już dzisiaj musimy patrzeć w przyszłość i przygotowywać się do tej zmiany. Jest ku temu możliwość w postaci przejęcia Międzyrzeckiego PKS-u, niestety firma ta nie ma najlepszych wyników finansowych i z tym problemem musimy się zmierzyć wszyscy. – mówi Kostka.

Utkwiło mi w pamięci:
– Utkwiły mi dwie sytuacje, jedna dobra, druga niestety nie do końca. Zła – to wystąpienie zjawiska choroby ASF. Wszyscy wiemy jak ciężko dzisiaj prowadzić gospodarstwo rolne, a szczególnie takie z którego trzeba utrzymać rodzinę. Dla producentów trzody był to bardzo trudny i zły okres. Dobrze że zakłady przetwórcze zaczynają odbierać nadwyżkę produkcyjną.

Największy problem było to brak reakcji ze strony służb rządowych. Rolnicy zostali pozostawieni sami sobie, musieli protestować aby wywalczyć sobie dzisiejsze rozwiązania. Bardzo dobra wiadomość to zaangażowanie starostwa w utworzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej. Uważam że jest to strzał w dziesiątkę, współpracą, regionem, zasobami naturalnymi, kulturowymi, ludowymi może śmiało konkurować z najlepszymi. – zdradza Mariusz Kostka.

Gorąco polecam:
Z racji pracy społecznej w BLGD, Mariusz Kostka zdecydowanie poleca atrakcje turystyczne naszego powiatu. Jest to wyjątkowy powiat pod wieloma aspektami – wielokulturowość sakralna, bunkry Twierdzy Brzeskiej, sieci szlaków rowerowych i kajakowych wielokrotnie nagradzane najlepszymi produktami turystycznymi nie tylko w Polsce ale i w Europie, kompleks Międzyrzeckich Jeziorek z całorocznym stokiem narciarskim. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu szczególnie poleca aktywny wypoczynek – spływ kajakowy Bug – Krzna. Bardzo malowniczy, unikatowy we florę i faunę spływ kajakiem po granicznej rzecze Unii Europejskiej Mariusz Kostka poleca jako przeżycie niezapomniane.

Dlaczego warto, gdzie i w co zainwestować w Powiecie Bialskim:
– Jestem z Międzyrzeca Podlaskiego, dlatego zapraszam inwestorów do mojego miasta. Samorząd przygotował tereny inwestycyjne pod produkcję, handel i usługi. Miasto zainteresowało kilka dużych firm które zlokalizowały tutaj swoje siedziby. Są to firmy zatrudniające po kilkaset osób. Jak widać można, dlatego zapraszam kolejnych w myśl: razem raźniej. – mówi Kostka.

Radny prywatnie:
Lubi kuchnię włoską i japońską, oczywiście polskie produkty lokalne są wyjątkowe i jak tylko jest na wizytach studyjnych za granicą, lub jak partnerzy z zagranicy przyjadą do Polski serwuje im pierogi i sękacze. Kostka lubi narciarstwo i jazdę rowerem, interesuje się marketingiem politycznym i działaniem organizacji pozarządowych.

Kontakt do radnego dla mieszkańców Powiatu Bialskiego:
Najlepiej kontaktować się z Mariuszem Kostką poprzez Biuro Obsługi Rady i Zarządu Powiatu w Białej Podlaskiej. Wiceprzewodniczący pozostawia też do dyspozycji adres mailowy: [email protected]

materiał: Radiobiper
temat: Rada Powiatu w Białej Podlaskiej
tekst: Leszek Niedaleki
zdjecia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama