Reklama

Zasłużeni dla gminy Międzyrzec Podlaski edycja 2020

Znamy już nazwiska uhonorowanych tytułem "Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski". W 2020 roku odznaczenia otrzymało osiem osób. Niestety z powodu pandemii koronawirusa, zaplanowana uroczystość na Święto Niepodległości 11 listopada, podczas której miały być wręczone, musiała zostać przełożona na inny termin. 

Tytuł jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania za działalność na rzecz gminy Międzyrzec Podlaski we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Tytuł nadawany jest osobom fizycznym lub innym podmiotom szczególnie zasłużonym dla Gminy Międzyrzec Podlaski oraz innym wybitnym osobom i podmiotom, przez Radę Gminy Międzyrzec Podlaski. Tytuł może być nadany zarówno osobom żyjącym jak i pośmiertnie. 

Lista utytułowanych odznaczeniem „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski” za rok 2020:

Edward Mikołaj Łukasiewicz (Żabce)

Pan Edward Łukasiewicz ur. 1938 roku, na stałe zam. w Żabcach. Ojciec czwórki dzieci. Działacz społeczny, uhonorowany wieloma odznaczeniami. Od sześćdziesięciu lat aktywny członek OSP. W latach 1975-1995 oraz 2010-2012 pełnił funkcję  Prezesa OSP. Odznaczony srebrnym i złotym medalem dla pożarnictwa oraz odznaką „Zasłużony Strażak Gminy”. W latach 1990-1996 oraz 2006-2014 pełnił funkcję Sołtysa wsi Żabce. Przez okres 14 lat. W latach 1994-1997 był przewodniczącym Społecznego Komitetu budowy kaplicy w Żabcach. Przez władze Państwowe odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem zasługi. Pełni funkcję zelatora. Uważamy, że postać pana Edwarda Łukasiewicza w pełni zasługuje na tytuł: „Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski”.

Grzegorz Kieczka (Manie)

Pan Grzegorz jest rolnikiem – gospodarstwo przejął po rodzicach. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. To patriota o głębokiej i żywej wierze. Chętnie, bezinteresownie działa na rzecz miejscowej społeczności, pomaga w różnych pracach społecznych. Ludzie darzą go zaufaniem. To człowiek o wielkim sercu, na niego zawsze można liczyć i brać przykład z jego postawy i kultury osobistej.

Bogdan Bernat (Jelnica)

Radny Gminy Międzyrzec Podlaski poprzedniej kadencji. Dwukrotny przewodniczący Rady Sołeckiej wsi Jelnica. Od wielu lat udziela się w miejscowej jednostce OSP pełniąc z zaangażowaniem różne funkcje. Pan Bogdan to człowiek o wysokiej kulturze osobistej potrafiący zjednoczyć wokół siebie ludzi aktywnych społecznych. Przez wiele lat wspierał ważne inicjatywy mieszkańców wsi Jelnica i działających tutaj organizacji społecznych. Wieloletni pracownik szkoły w Jelnicy, gdzie od podszewki poznał problemy gminnej edukacji.

Ks. Michał Wawerski (Parczew)

Ksiądz Michał Wawerski, wieloletni wikariusz parafii pod wezwaniem Św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, dał się poznać jako sprawny organizator i elastyczna osobowość. Jak ulał pasuje do niego określenie: do tańca i do różańca. W trakcie swej kapłańskiej posługi w naszej Gminie, pracował jako katecheta w szkole podstawowej im. Marii Konopnickiej w Misiach. Profesja ta pozwoliła mu wykazać się talentem nie tylko organizatorskim. Bowiem ks. Michał nieraz współtworzył uroczystości szkolne, jak i ogólno gminne. Praca w szkole otwarła go również na współpracę z lokalnymi stowarzyszeniami – jak choćby Zespół Ludowy „Echo” w Przychodach, Klub Seniora w Rzeczycy czy Stowarzyszenie Przyjazne Misie w Misiach. Jego talenty organizacyjne i artystyczne, angażowały go w wiele przedsięwzięć kulturalnych, jak choćby koncerty kolęd czy pieśni maryjnych. Owocem tego jest nagranie 2 płyt – „Kolędy” oraz „Na Podlaskiej wsi”. Niejako kwintesencją jego zaangażowania w życie naszej wspólnoty i zarazem ostatnim dziełem jego posługi w parafii św. Mikołaja był udział w tworzeniu publikacji o krzyżach i kapliczkach na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski.

Barbara Maria Wsół (Strzakły)

Barbara Wsół jest sołtysem wsi Strzakły od stycznia 2011 r. Funkcję tą sprawuje odpowiedzialnie, z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem. Jest życzliwa i otwarta na problemy i sprawy mieszkańców i zawsze stara się je pozytywnie rozwiązać. Bierze też czynny udział w życiu społecznym swojej miejscowości jak i też całej gminy.

Iwona Ewa Jakoniuk (Puchacze)

Pomoc przy szkole w celu pozyskiwania środków na wydatki szkolne dla Szkoły Podstawowej w Dołdze. Długoletnia praca jako byłego sołtysa na rzecz wsi Puchacze, różne prace społeczne np. organizacja dożynek, urządzenia zaplecza kuchennego i inne w Domu Ludowego w Puchaczach.

Michał Leszek Teofilski (Międzyrzec Podlaski)

Pan Michał Teofilski od 6 lat pracuje w Urzędzie Gminy Międzyrzec Podlaski na stanowisku podinspektora ds. promocji, kultury i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Sposób, w jaki wykonuje swoje zawodowe obowiązki, wychodzi zdecydowanie poza ramy typowej urzędniczej pracy za biurkiem. To człowiek, który w innych ludziach widzi dobro i potencjał. Bez jego wsparcia wiele stowarzyszeń, tak prężnie działających na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski, nie miałoby odwagi powstać, a co dopiero tak prężnie funkcjonować. Posiada olbrzymią wiedzę i doświadczenie na temat organizacji pozarządowych, jest zawsze na bieżąco z przepisami prawa, stale kontaktuje się ze stowarzyszeniami inspirując do działania, wspierając w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Współpomysłodawca Funduszu Wkładów Własnych. Na co dzień – skromny, zawsze profesjonalny, uprzejmy, dostępny o każdej porze dnia, otwarty na potrzeby mieszkańców Gminy Międzyrzec Podlaski, poszukujący rozwiązań problemów. To człowiek społecznik, poświęcający swój prywatny czas na angażowanie się w życie wspólnoty gminnej. Mówi się o nim „Człowiek instytucja” i jest to idealne określenie jego jako człowieka, pracownika, kolegi, przyjaciela.

Małgorzata Matejek

Niezastąpiona prezes Stowarzyszenie Przyjazne Misie. Jedna z inicjatorek założenia stowarzyszenia. Osoba potrafiąca umiejętnie połączyć czas poświęcany na prowadzenie wraz z mężem działalności gospodarczej z aktywnością społeczną na forum miejscowości Misie jak i całej gminy. Pracowita i oddana działalności na rzecz społeczności lokalnej, dobra organizatorka przyczyniająca się do sprawnej realizacji przez stowarzyszenie licznych pożytecznych zadań np. wyjazd szkoleniowy  śladami Bitwy Warszawskiej na Lubelszczyźnie, czy też wakacyjne warsztaty dla dzieci.  Nigdy nie odmawia pomocy –  poświęcając się organizacji ważnych dla gminy wydarzeń jak np. wsparcie organizacji dożynek w Misiach.  Wraz ze Stowarzyszeniem Przyjazne Misie niejednokrotnie przyczyniała się do budowania pozytywnego wizerunku gminy poprzez przygotowanie stoiska promocyjnego na dożynkach powiatowych. Osoba miłą, serdeczna, integrująca społeczność w której przyszło jej działać. 

 

Źródło: UG w Międzyrzecu Podlaskim
Zdjęcie: arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama