Łomazy: Tatarski Półmaraton w Studziance (galeria)

Tatarskie biegi przyciągają do Studzianki w gminie Łomazy co raz to nowych zawodników. Kameralne zmagania sportowe cieszą się sporym zainteresowaniem. 19 września 2020 roku odbył się po raz pierwszy tatarski półmaraton orz zmagania Nordic Walking. Zawodom towarzyszyła rywalizacja biegaczy i walkerów na 15km.

Biuro Zawodów, start i meta zostały usytuowane w Muzeum Wsi Podlaskiej Państwa Józefaciuk . Spikerkę poprowadził Mariusz Maksymiuk z Radia Biper. Pierwsi na trasę ruszyli zawodnicy na 15km. Wytyczona została ona przez ziemie należące kiedyś do społeczności tatarskiej tzw. Niedźwiedzicę, Granicę do Koszoł a następnie przez Naddatki, Zarukę, Janoszówką do Muzeum. Zawodnicy nie mieli łatwo. Uzyskane czasy mogą usprawiedliwić warunki. Wszyscy zmagali się nie tylko z kilometrami ale i ze słońcem, piachem, trawami, korzeniami oraz.. wodą i błotem. W lesie koszołowskim i studziańskim 3 km zawodów były męczarnią. Trudność sprawiało przejechanie samochodem terenowym a co dopiero biegiem. Do tego wiejący wiatr oraz meszki dały się we znaki. Uczestnicy dzielnie walczyli i mimo tych trudów pokonali zamierzone dystanse.

Bieg na 15km wśród kobiet wygrała Sylwia Szymowska z Łukowa reprezentująca team Dzikie Borsuki (1 godzina 14 minut 29 sekund), druga była Irmina Pańczuk-Figura z Puław 1:19:38 (UMSC Lublin). Trzecią lokatę zajęła Mariola Paprocka Dębe Wielkie-1:21:27 (Race Fighter GOSiR Dębe Wlk). Dwie kolejne lokaty zajęły zawodniczki z Warszawy Ewa Hawryluk-Stasiak i piąta Beata Kroszka (KS Staszewscy). Wśród mężczyzn triumfował Łukasz Węda ze Studzianki z czasem 1 godzina 4 minut 15 sekund (KB Biała Biega/UPH Siedlce) przed Kamilem Woźniakiem (1:06:19) z Firleja i Pawłem Drewniakiem ze Świdnika. Czwarty był Edward Hordejuk z Szymanowa a piąty Robert Gawłowicz (1:09:09) z Łukowa (Dzikie Borsuki). Marsz wygrała Barbara Ulasiewicz (TKKF KRZNA) z Białej Podlaskiej 1:56:42 przed Joanną Panasiuk z Lubenki 2:23:44 i Katarzyną Męczyńską z Miś 2:23:52 (Fundacja w te pędy). Najlepszym z Panów okazał się Mirosław Laskowski z Komarówki Podlaskiej (LZS Milanów) z czasem 1 godzina 39 minut 35 sekund przed Arturem Różyckim z Rakowisk czas 1:58:55 i Tomaszem Świrszczem ze Świdnika 2:02:14. Półmaraton wygrał Rafał Wróblewski z Lublina z czasem 1 godzina 26 minut 9 sekund przed Grzegorzem Machnowskim (1:27:05) (Szuracz Terespol). Trzeci był Tomasz Skraburski KS Styrzyniec (1:28:44), czwarty Tomasz Skraburski także KS Styrzyniec a piąty Łukasz Wójcik (Niemce szybciej nie dam rady). Wśród kobiet triumfowała Katarzyna Pajdosz KB Biała Biega (1:44:24) przed klubową koleżanką Sylwią Walusiak(1:49:24) i Teresą Wysocką (1:58:04) Sprinter Siemiatycze. Czwartą lokatę zajęła Anna Laszuk z Leśnej Podlaskiej a piątą Justyna Żebrowska z psem Karmelem z Janowa Podlaskiego. Półmaraton Nordic Walking wygrała Teresa Hryciuk 2:41:41 TKKF Krzna przed Krystyną Olszańską z KB Biała Biega (2:54:55) i Bożeną Zbieć z Siedlec (Darfik team) 3:00:05. Najszybszym z mężczyzn okazał się Sylwester Męczyński z Miś (Fundacja w te pędy) z czasem 2:27:35 przed Waldemarem Danielskim z Sokołowa Podlaskiego (2:29:46) i Waldemarem Hryciukiem z Białej Podlaskiej 2:32:06 (TKKF KRZNA).

Wszyscy zawodnicy którzy ukończyli rywalizację otrzymali drewniane medale z wizerunkiem meczetu w Studziance, które wykonał Dariusz Pliska.

Organizatorami zawodów byli Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, ŁUKas Organizator Wydarzeń, Muzeum Wsi Podlaskiej Zofia i Mieczysław Józefaciuk przy wsparciu Time2go, Klubu Biegacza Biała Biega oraz licznych wolontariuszy. Serdecznie dziękujemy dla: Oli Hordejuk-Gryczko, Marty Korszun, Marcina Gryczki, Pawła Romaniuka, Adriana Niedźwiedzia, Andrzeja i Nikodema Józefaciuk, Mikołaja Wysockiego, Wiesława Wędy, Przemka Kalinowskiego, Joanny Wędy, Alicji Mirońskiej, Zuzanny Wysockiej oraz Matyldy Kuleszy. Półmaratonowi dopomogli Fundacja rękodzieła ludowego K.A.Ś.K.A. z Wyczółek Katarzyna Maliszewska, Mirosława Brodacka ze Studzianki, Radio BiPeR i radny gminy Łomazy Grzegorz Wysocki. Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Tatarski Cross zaliczany do Grand Prix Studzianka 2020 a mianowicie półmaraton oraz dychę 4 października 2020 roku. Tegoroczną rywalizację zakończy Tatarski Maraton 14 listopada 2020roku. Zapisy na www.time2go.pl

materiał: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka
tekst: Łukasz Węda
zdjęcia: Łukasz Węda , Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki