Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Tatarski Półmaraton w Studziance

Kameralne zmagania sportowe cieszą się sporym zainteresowaniem, dlatego tatarskie biegi przyciągają do Studzianki w gminie Łomazy wciąż nowych zawodników. 19 września odbył się tu po raz pierwszy tatarski półmaraton oraz zmagania Nordic Walking. Zawodom towarzyszyła rywalizacja biegaczy i walkerów na dystansie 15km.

Biuro Zawodów, start i meta zostały usytuowane w Muzeum Wsi Podlaskiej Państwa Józefaciuków. Spikerkę poprowadził nasz redakcyjny kolega Mariusz Maksymiuk.

Pierwsi na trasę ruszyli zawodnicy w biegu na 15km. Prowadziła przez ziemie należące kiedyś do społeczności tatarskiej tzw. Niedźwiedzicę, Granicę do Koszoł a następnie przez Naddatki, Zarukę, Janoszówką do Muzeum. Zawodnicy nie mieli łatwo. Uzyskane czasy mogą usprawiedliwić warunki. Wszyscy zmagali się nie tylko z kilometrami, ale i ze słońcem, piachem, trawami, korzeniami oraz wodą i błotem. – W lesie koszołowskim i studziańskim 3 km zawodów były męczarnią. Trudność sprawiało przejechanie samochodem terenowym a co dopiero biegiem. Do tego wiejący wiatr oraz meszki dały się we znaki. Uczestnicy dzielnie walczyli i mimo tych trudów pokonali zamierzone dystanse – mówi organizator biegów Łukasz Węda.

Bieg na 15km wśród kobiet wygrała Sylwia Szymowska z Łukowa reprezentująca team Dzikie Borsuki (1 godzina 14 minut 29 sekund), druga była Irmina Pańczuk-Figura z Puław 1:19:38 (UMSC Lublin). Trzecią lokatę zajęła  Mariola Paprocka Dębe Wielkie-1:21:27 (Race Fighter GOSiR Dębe Wlk). Dwie kolejne lokaty zajęły zawodniczki z Warszawy Ewa Hawryluk-Stasiak i piąta Beata Kroszka (KS Staszewscy). Wśród mężczyzn triumfował Łukasz Węda ze Studzianki z czasem 1 godzina 4 minut 15 sekund (KB Biała Biega/UPH Siedlce) przed Kamilem Woźniakiem (1:06:19) z Firleja i Pawłem Drewniakiem ze Świdnika.  Czwarty był Edward Hordejuk z Szymanowa a piąty Robert Gawłowicz (1:09:09) z Łukowa (Dzikie Borsuki).

Marsz wygrała Barbara Ulasiewicz (TKKF KRZNA) z Białej Podlaskiej 1:56:42 przed Joanną Panasiuk z Lubenki 2:23:44 i Katarzyną Męczyńską z Miś 2:23:52 (Fundacja w te pędy). Najlepszym z Panów okazał się Mirosław Laskowski z Komarówki Podlaskiej (LZS Milanów) z czasem 1 godzina 39 minut 35 sekund przed Arturem Różyckim z Rakowisk czas 1:58:55 i Tomaszem Świrszczem ze Świdnika 2:02:14. Półmaraton wygrał Rafał Wróblewski z Lublina z czasem 1 godzina 26 minut 9 sekund przed Grzegorzem Machnowskim (1:27:05) (Szuracz Terespol). Trzeci był Tomasz Skraburski KS Styrzyniec (1:28:44), czwarty Tomasz Skraburski także KS Styrzyniec a piąty Łukasz Wójcik (Niemce szybciej nie dam rady).

Wśród kobiet triumfowała Katarzyna Pajdosz KB Biała Biega (1:44:24) przed klubową koleżanką Sylwią Walusiak(1:49:24) i Teresą Wysocką (1:58:04) Sprinter Siemiatycze. Czwartą lokatę zajęła Anna Laszuk z Leśnej Podlaskiej a piątą Justyna Żebrowska z psem Karmelem z Janowa Podlaskiego. Półmaraton Nordic Walking wygrała Teresa Hryciuk 2:41:41 TKKF Krzna przed Krystyną Olszańską z KB Biała Biega (2:54:55) i Bożeną Zbieć z Siedlec (Darfik team) 3:00:05.

Najszybszym z mężczyzn okazał się Sylwester Męczyński z Miś (Fundacja w te pędy) z czasem 2:27:35 przed Waldemarem Danielskim z Sokołowa Podlaskiego (2:29:46) i Waldemarem Hryciukiem z Białej Podlaskiej 2:32:06 (TKKF KRZNA).

Wszyscy zawodnicy którzy ukończyli rywalizację otrzymali drewniane medale  z wizerunkiem meczetu w Studziance, które wykonał Dariusz Pliska.

Organizatorami zawodów byli: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, ŁUKas Organizator Wydarzeń, Muzeum Wsi Podlaskiej Zofia i Mieczysław Józefaciuk przy wsparciu Time2go, Klubu Biegacza Biała Biega oraz licznych wolontariuszy. Serdecznie dziękujemy dla: Oli Hordejuk-Gryczko, Marty Korszun, Marcina Gryczki, Pawła Romaniuka, Adriana Niedźwiedzia, Andrzeja i Nikodema Józefaciuk, Mikołaja Wysockiego, Wiesława Wędy, Przemka Kalinowskiego, Joanny Wędy, Alicji Mirońskiej, Zuzanny Wysockiej oraz Matyldy Kuleszy. Półmaratonowi dopomogli Fundacja rękodzieła ludowego K.A.Ś.K.A. z Wyczółek Katarzyna Maliszewska, Mirosława Brodacka ze Studzianki, Radio BiPeR i radny gminy Łomazy Grzegorz Wysocki.

Organizatorzy zapraszają już na kolejne wydarzenie z cyklu Tatarski Cross zaliczany do Grand Prix Studzianka 2020 a mianowicie półmaraton oraz dychę, wydarzenie odbędzie się  4 października 2020 roku. Tegoroczną rywalizację zakończy Tatarski Maraton 14 listopada 2020roku. Ostatnim biegiem w tym roku będzie zaplanowany na 28 listopada Ultra Tataruk na dystansie 66km. Zapisy na www.time2go.pl

tekst: Łukasz Węda
zdjęcia: Ł. Węda / Mariusz Maksymiuk