Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wieści z Unii: Akcja Dyplomacja i Komisja Europejska

Czym zajmuje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i czy jest placówką dyplomatyczną? Czy staż w Komisji zwiększa szanse znalezienia pracy? Jak jest przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie? W środę 19 kwietnia ponad trzydziestu uczestników studenckiego projektu „Akcja Dyplomacja” spotkało się z dyrektorem PKE Markiem Prawdą.


Spotkanie rozpoczęła krótka prezentacja Anny Malik i Agaty Kielek, które – na podstawie własnych doświadczeń – opowiedziały studentom o możliwości odbycia stażów w instytucjach Unii Europejskiej, w tym także w warszawskim biurze KE.

Pogłoski o bardzo złym stanie Unii Europejskiej są mocno przesadzone – tak swoje wystąpienie rozpoczął dyrektor PKE Marek Prawda. Prezentacja dotyczyła zarówno jego doświadczeń w polskiej dyplomacji jak i zadań, z jakimi musi mierzyć się jako szef przedstawicielstwa międzynarodowej instytucji.

Prawda analizował również obecną kondycję Unii. – Warto sobie uświadomić, że w zasadzie od 2008 r. UE funkcjonuje w trybie zarządzania kryzysami. To sytuacja niezwykle wymagająca, gdyż w ten sposób traci się możliwość podejmowania normalnych działań, które byłyby doceniane przez większość obywateli państw członkowskich. Tymczasem Unia legitymizuje się głównie poprzez rozwiązywanie problemów ważnych dla ludzi.

Unia, choć dysponuje gigantycznym dorobkiem, nie ma okazji by się nim chwalić, gdyż zajmuje się głównie „gaszeniem pożarów”. – Najwyższy czas, aby przejść z zarządzania kryzysami do zarządzania Unią. Dlatego w opublikowana w marcu tzw. Biała Księga zawiera 5 możliwych scenariuszy dalszego rozwoju wspólnoty. Teraz nastał czas debaty – państwa członkowskie mają okazję aby wypowiedzieć się jak wizja najbardziej im odpowiada. – To niezwykle ważne, gdyż po raz pierwszy cały region państw Europy Środkowo-Wschodniej ma szansę wpłynąć na kształt projektu integracji europejskiej – mówił dyrektor Prawda.

W animowaniu tej debaty w Polsce uczestniczy również Przedstawicielstwo KE, która organizuje spotkania, dyskusje i konferencje dla różnych środowisk. Istotnym elementem z punktu widzenia komunikacji społecznej są organizowane przez Komisję Europejską tzw. Dialogi Obywatelskie. To formuła angażująca zarówno ekspertów jak o obywateli, którzy chcą podyskutować z przedstawicielem KE na wybrany temat. Na początku kwietnia w Warszawie taki dialog odbyła komisarz ds. handlu Cecilia Marmlström. W maju planowany jest kolejne wydarzenie – tym razem z komisarzem ds. zdrowia Vytenisem Andriukaitsem.

Po prezentacji Marka Prawdy nadszedł czas na sesję pytań i odpowiedzi. Studenci pytali m.in. o politykę zagraniczną UE, egzekwowanie unijnego prawach w ramach całej wspólnoty oraz przyczyny obecnych kłopotów Unii (Brexit, wolny wzrost gospodarczy, kryzys migracyjny).

Projekt „Akcja Dyplomacja”
Kim tak naprawdę są członkowie korpusu dyplomatycznego? Jak wygląda życie dyplomaty i jaką rolę odgrywa dyplomacja w dzisiejszym świecie? Poszukując odpowiedzi na te pytania, Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych w Szkole Głównej Handlowej zainicjowało w 2012 roku projekt edukacyjny „Akcja Dyplomacja”, podczas którego uczestnicy mają możliwość poszerzenia wiedzy o polityce zagranicznej w praktyce.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama