Reklama

Osobliwości Płd. Podlasia: 300 letni gigantyczny jałowiec w Neplach

Do 1957 r. w parku pałacowym w Neplach (przy tzw. „Biwaku”) rósł przeszło 300 letni jałowiec, był przyrodniczą osobliwością nie tylko w Neplach, ale również całej Polski. Niestety, okazem nie zaopiekował się właściwie konserwator przyrody i nie zabezpieczono dużych konarów podporami.  Jedynym działaniem, było ogrodzenie jałowca drewnianym płotkiem. Skutkiem tego jałowiec zawalił się po przejściu silnych burz w Neplach w dniach 29 i 30 kwietnia 1957 r.

Niezwykły okaz jałowca miał 13 metrów wysokości i średnicę 95 cm na wysokości 1,3 m. Ciekawa jest jego dalsza historia. Po złamaniu, został załadowany na furmankę i wywieziony do Terespola. Stamtąd pociągiem dotarł do arboretum w Kórniku koło Poznania, gdzie jest jednym z najwspanialszych okazów Instytutu Dendrologii PAN.

Ciekawostką jest również, że w nepelskim parku rosły także olbrzymie stare buki – przeszło 300 letnie, ostatni jeszcze w latach 60-tych.

 


materiał: Osobliwości Południowego Podlasia
Źródło, zdjęcia:   Łukaszuk L., „Neple wczoraj i dziś”, red. wyd. Kalinowski Sz., wyd. 3J – Studio Grafiki i Ilustracji w Radzyniu Podlaskim, Biała Podlaska 2012, str.64-67

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama